تبلیغات
تحقیق در مورد هر چیز لوازم التحریر طاها - تحقیق درباره ماشین آلات
پنجشنبه 6 اسفند 1388

تحقیق درباره ماشین آلات

• نوشته شده توسط: محمد ابراهیمی

تحقیق درباره ماشین آلات

 

ماشینهای برداشت

برداشت:   در آوردن محصول از زمین و یا درو کردن  محصول را گویند، که نسبت به هر محصول روش برداشت متفاوت است، مثلاً برای یونجه، برداشت بصورت خرد کردن گیاه و یا گوجه فرنگی، دانه ، دانه جیدن و یا برای ذرت دانه ای ، فقط خوشه ها برداشت می گردد.

 ماشینهای محصولات استراتژیک مانند علوفه ای ( یونجه یا شبدر) ذرت ، غلات ( جو ، گندم ، ذرت شیرین ، چاودار ، جودوسر...) سیب زمینی، چغندرقند ، پنبه و نیشکر را بطور اجمال مورد بررسی قرار می دهیم.

 برداشت علوفه

کلمه علوفه بمعنی اعم، محصولاتی چون سورگم ،ارزن، تیموتی، جودوسر، علف مراتع و حتی گندم و جو را شامل می شود اما منظور از کاربرد ، علوفه در این مقاله گیاهان خانواده بقولات ( لگومینوز) یعنی یونجه و شبدر ، اسپرس و بالاخص یونجه می باشد.

یونجه در ایران از شمال تا جنوب کشت می شود ، در منطقه ساوجبلاغ معمولاً 5 چین درسال و گاهی تا 9 چین می رسد و در ایر ان بیشتر بصورت بسته های مکعبی یاآزاد ببازار می آید ولی در سایر ممالک به شکل بسته های  سیلوئی تر، سیلوئی خشک  و کسانتره نیز در می آیند.

روشهای برداشت یونجه :

 یونجه تازه درو شده دارای رطوبت 70 تا 85 درصد بوده که برای انبار کردن می بایست به رطوبت 20 تا 25 درصد رساند که برای تقلیل رطوبت ممکن است علوفه را در مزرعه بطور طبیعی برای مدت چند ساعت تا چند روز، بسته به گرمی هوا و شرایط جوی و یا از گرمکن ها و خشک کردن مصنوعی استفاده کرد.

هریک از روشهای برداشت یونجة، با اتلاف کمی و کیفی همراه است، 5 تا 15 درصد ماده خشک در زیر خشک کردن طبیعی در مزرعه در اثر فعالیت آنزیمها از بین می رود، خرد شدن و ریختن برگها موجب کاهش کیفیت محصول شده ( چون درصد پروتئین برگ ها بیش از ساقه است)،70 درصد از پروتئین گیاه و 90 درصد کاروتن ( ویتامین) دربرگها جمع شده است لذا تابش طولانی آفتاب، شبنم و باران باعث اتلاف موادغذایی گیاه شده.

در مناطق مرطوب و بارانی ، بهترین روش  برداشت آن است که فاصله زمانی بین درو تا جمع آوری از مزرعه را کوتاه نمود، آزمایشات نشان داده که روش خشک کردن علوفه بصورت آزاد درمزرعه 32 درصد افت و خشک کردن در انبار 26 درصد و با روش سیلو کردن 14 درصد افت پروتئین به کل پروتئین محصول را بهمره داشته است.

 اولین وسیله برداشت علوفه  همان داس بوده است که در برداشت غلات از حدود 5000 سال پیش استفاده می شده و هنوز در خیلی از نقاط ایران و جهان سوم استفاده می شود قداره یا شامیله         تکمیل شده داس است که عملکردی بیشتر و خستگی جسمی کمتر بهمراه دارد یک کارگر با یک داس معمولی حدود 250 مترمربع که عبارتی برای یک هکتار 40 نفر با شامیله 1000 مترمربع در روز برداشت می نماید (برای 1 هکتار 100 نفر نیاز است).

ماشینهای دروگری که با نیروی دام کار می کردند در سال 1800 میلادی اختراع شد که اولین نمونه آن صفحه مدوری بود که داس روی آن نصب می گردید و سپس دروگرهائی بااصول قیچی با حرکت رفت و برگشتی تیغه ها ساخته و تکمیل گردید.

 ساختمان دروگر شانه ای ( رفت و برگشت)

1- شاسی( در 3 نقطه به دوبازوی تحتانی وساق وسط تراکتور متصل می شود)

2-دستگاه  رانش ( حرکت از محور تواندهی تراکتور به این دستگاه که شامل تسمه و چرخ است منتقل می شود)

3-فنر تنظیم وزن ( جهت کنترل وزن دروگر می باشد)

4- حامی میله ایست که پوسته و خارج از مرکز را به شاسی متصل می کند

5- نگهدارنده ، شانه برش  را نسبت به تسمه رانش در یک راستا  قرار می دهد.

6- ضامن، بصورت قطعه ناودانی و تحت فشار یک فنر که در برخورد شانه برش بامانع، شانه آزاد شده.

7- کفش ها ، شانه برش و ملحقات آن روی دو کفش داخلی و خارجی حمل می شوند.

8- تخته ردیف، تخته چوبی به کفش خارجی متصل است و علوفه بریده شده را به طرف داخل نوار برش ، می راند .

9- چوب ردیف، دسته ای چوبی به وسط تخته ردیف متصل است که از بیرون افتادن ساقه ها بریده شده به قسمت درو نشده،جلوگیری می کند .

10- سیستم خارج از مرکز ( اسانتریک) حرکت حاصل از محور تواندهی تراکتور( دورانی) جهت تامین حرکت تیغه های برش توسط این سیستم تبدیل به حرکت رفت و برگشت می شود.

11- شانه برش از تعداد تیغه های مثلثی که در کنار هم روی تسمه ای که زیر بند شانه می نامیم ساخته شده که این شانه برش (یا قسمت برنده دروگر) در داخل انگشتی ها و روی پهنه دروگر ، حرکت رفت و برگشتی دارد.

تیغه ها دارای آجدار( روی تیغه ) برای محصولات ساقه ضخیم (غلات، یونجه ، شبدر، ...) و سطح تیغه ها را آب کرم می دهند تا شیره گیاهی به آن نچسبیده و این نوع تیغه ها در ماشینهای خودگردانی که شانه برش از سطح زمین ارتفاع بیشتری دارد و نزدیک خـــاک و شن نیست بکار می روند. مورد استفاده تیغه های  زیر آجدار، شبیه رو آجدار است و پس از کند شدن می توان دوباره تیز کرد، ولی این کار در تیغه های روآجدار عملی نیست.

 تیغه های لبه صاف برای علوفه ساقه نازک چون چمن و آنهائی که هنگام درو شیره نمی دهند مناسب است در شانه برش اکثر دروگرها از این نوع تیغه استفاده می شود.

 انگشتی ها چهار نوعند:

 الف سنگلاخی ( جنس فولاد یا آهن چکش خوار سخت) و در زمینهای سنگلاخی بکار می روند.

ب انگشتی تخت، چون فاقد رویه محافظ بوده ، در درو ، محصولات پرپشت زیاد و یا در هم برهم بودن محصول، احتمال گیر کردن محــــصول در انگشتی ها کمتر بوده مورد استفاده قرار می گیرد.

ج انگشتی معمولی ، انگشتی دو قلو

 

 تنظیمات :

1-  تنظیم تیغه

  الف تنظیم تطبیق خط وسط تیغه از خط وسط انگشتی می گذرد که برای انجام این تنظیم ، شانه برش را بطرف داخل و یا خارج، حرکت داد و یا طول جلاق دست را تغییر داد.

ب -  تنظیم صفحات پشت بند ، سائیدگی بیش از حد این صفحات، ارتعاش در  شانه برش افزایش یافته که صفحات قابل تعویض بوده و یا اینکه با شل کردن مهره های نگهدارنده ، صفحات را به جلو رانده تا تکیه گاه ثابت گردد .

ج تیغه گیره ها: گیره ها بدون آنکه فشاری به تیغه وارد کنند  روی تیغه ها تماس داشته و اگر سرگیره ها فشار زیادی روی تیغه ها وارد کنند سبب سائیدگی ، فشار بار به محور پی تی او وکاهش روانی حرکت شانه شده، لذا بهترین فاصلهحدود 1 میلیمتر  بین قسمت عقب کفی انگشتی و زیر تیغه می باشد

د تنظیم ارتفاع برش، نسبت به شرایط مزرعه و نوع گیاه متفاوت است و درو یونجه باید سعی کرد که جوانه های نزدیک زمین باقی بمانند تا رشد محصول برای چین بعدی سریعتر باشد.

و تنظیم انگشتی ها: نوک انگشتی ها بطور معمول باید موازی سطح زمین باشند، اما در زمینهای سنگلاخی آنها را کمی بطرف بالا متمایل کرد  تا سنگریزها را رد کنند، در مزارعی که محصول خوابیده یا ورس کرده است ، نوک انگشتی ها را بطرف پایین ببرید تا بتوانند بذاحل محصول نفوذ کرده و آنها را بلند کنند، و برای تمایل نوک انگشتی ها با تمایل شانه نسبت به زمین قابل تغییر است، معمولاً بوسیله اهرمی مخصوص صورت گرفته و یا در بعضی دروگرهای سوار، کوتاه و بلند کردن طول ساقه وسط تراکتور عملی می شود.

  انواع دورگرها ( رفت و برگشتی) :

1-    دروگر خودگردان ( صندلی دار و بدون صندلی)

2-   دروگرتراکتوری ( میان سوار، سوار ، نیمه سوار ) و در بعضی از آنها پشت تراکتور ( ساقه ساز) یا  کاندیشیز متصل می گردد که در مجموع آن را موور کاندیشیز گویند.

3- دروگر بشقابی ( اصول ضربه ای) بیشتر برای بریدن علف های هرز، مرغزارها، علوفه کنارجاده ها و زمینهای ورزش بکار می روند. (دروگر بــشقابی برای درو یونجه توصیه نمی شود) ، چون محصول بریده شده را با برشهای مجدد به صورت  پودر در آورد و اتلاف می شود) زارعین ایرانی بهرحال ، دروگر بشقابی را بر شانه ای ترجیح می دهند چون ساختمان نسبتاً ساده تری داشته تعداد تیغه ها و تنظیمات کمتر و ساده تری داشته.

ساختمان دروگر شانه ای:

 1- شاسی

2- دستگاه رانش (تسمه، چرخ تسمه و جعبه دنده) ،  جعبه دنده دو وظیفه دارد یکی تغییر مسیر انتقال قدرت ( حرکت دورانی محور تواندهی در سطح افق را به حرکت روانی در سطح قائم تبدیل می کند) و دیگری افزایش سرعت 540 دور در دقیقه محور تواندهی به سرعت مناسب 3000 تا 2500 دور در دقیقه برای بشقابها.

3- دستگاه برش: متشکل از یک جعبه دنده و 2 یا چند بشقاب، معمولاً دارای 2 یا 3 و گاهی 4 تیغه می باشد و حرکت بشقابها از زیر و یا از بالا تأمین می گردد.

تعداد بشقابها از 2 تا 8 متغیر است، قطر بشقابها در چند بشقابی 20 سانتی متر ولی در دو بشقابی های بزرگ، ممکن است به 80 سانتی متر و بیشتر هم برسد،

 تعداد تیغه ها در هر بشقاب نیز بسته به نوع دورگر متفاوت است معمولاً 2 یا 3 ولی گاهی به 4 عدد می رسند ( تیغه ها با زوایای مساوی روی هر بشقاب قرار دارند) و شکل تیغه ها درتمام طول مستطیلی است و یا در انتها مثلثی شده اند، دو طرف تیز هستند که پس از سائیده شدن می توان آنها را جابجا کرد و یا تیز کرد.

 

جعبه دنده دستگاه رانش و برش معمولاً از یکدیگر مجزا بوده لذا باید جداگانه واسکازین(90) ریخت .

4-حفاظ، سرعت دوران زیاد بشقابها سبب پرتاب سنگ و مواد جامد به اطراف می گردد از اینرو نوعی حفاظ ( برزنشی - فلزی)  بر روی بشقابها استفاده می کنند.

5-سایر قطعات ( تخته ردیف، وسایل تنظیم چون فنر وزن ، ضامن و ...)

 نوع دیگر از دورگرها با اصول ضربه کار می کنند دروگر شلاقی گویند که تیغه ها بصورت عمودی روی یک محور استوانه ای بطور زیگزاک قرار گرفته اند که با چرخش استوانه، علوفه بریده شده به بالا و عقــــب پـــرتاب می گردند و عرض کار دستگاه به پهنای طول استوانه می باشند

 

درو ساقه ساز یا کاندیشنر

یونجه درو شده را پس ازکاهش محتوای رطوبت برگ به مقدار معین بسته بندی می نمایندو چون ، رطوبت ساقه هنوز بیش از مقدار مجاز است و امکان کپک زدن و ضایعات وجود دارد، ساقه را در چند نقطه ترک داده تا آب آن سریعتر تبخیر شود و امکان خشک شدن همزمان برگ و ساقه پیش می آید، از اینرو وسایلی را برا ی ترک دادن و یا مچاله کردن ساقه و محصول ساخته شده است، که به ساقه سازها معروفند و می توان بطور یک دستگاه مستقل پس از موور( دورگرها) استفاده گردد یا توأماً یک ماشین بوده باشد.

شامل قسمت های : شاسی، دستگاه رانش( تعدادی چرخ دنده) ، شانه برش ، چرح فلک، غلطکها، ردیف کن و کفشها.

اگر سر و صدای زیاد از دستگاه شنیده شد، می تواند اثر نزدیک بودن غلطکها باشد و یا تنظیم غلطکها درست نباشد و اگر در برداشت، برگها صدمه دیده باشند و ریزش آنها در روی زمین بهمراه باشد بـــه دابـــل سرعت زیاد چرخ و فلک است و یا فاصله غلطکها کم  است و یا بیش از اندازه له می کند.

جاروها ( ریک ها)  کاشت علوفه با درو کردن خاتمه نمی یابد و چون علوفه گیاهی پرآب است باید قبل از انبار کردن خشک شود و  خشک کردن محصول در مناطق پر آفتابی، با کاربرد موور کاندیشنر ( دروساقه سازها) ممکن است، مشکلی نباشد ولی در مناطق کم آفتاب و مرطوب و حتی در نواحی خشک، اگر پس از درو بارندگی شود، مسئله آخرین اســــت، لذا در هر دو منطقه برای جمع آوری  محصول،  لازم است آنها را ردیف نمود که با ماشینهای ریک ( جارو) انجام می شود و گاهی لازم می شود چند ردیف را به علت کم پشتی محصول، یک ردیف کرد تا خوراک مناسب برای ماشینهای عملیات بعدی مثلاً بسته بند فراهم آید و زمانی نیز به علت پرپشتی محصول پس از درو ، ممکن است الزام در دو یا چند ردیف کردن یک ردیف پیش آید.

جابجا کردن ردیف و هوا دادن از دیگر کارهائی است که جارو می تواند انجام دهد جاروهای متداول امروزی به دسته مورب، خورشیدی و بخش کن تقسیم می شوند.

 در جاروهای مورب احتیاج به نیروی محرکه داشته که از چرخ آنها و حور توندهی و یا نیروی هیدرولیک تأمین می گردد و از نظر نحوه اتصال به تراکتور نیز دارای دنباله بند، نیمه سوار  و سوار هستتند.

جاروهای خورشیدی : در ایران 4 خورشیدی از نوع سوار بوده و انواع بزرگتر آنها ممکن است نیمه سوار باشند و حرکت دورانی از چرخها در اثر تماس نوک انگشتی محیط چرخها با زمین و یا علوفه تأمین می گردد و این نوع جهت تبعیت از بلندی زمین، جهت انجام کار بهتر بوده ( بدلیل سادگی و تنظیمات کمتر) و همچنین جابجائی خورشید ها، مورد پسند بهتری برای کشاورزان است و خورشیدی ها ممکن است توپرو یا توخالی باشند.

 اگر در عملیات با جاروی خورشیدی ملاحظه شد که علوفه جا می ماند ، بدلیل شکسته شدن انگشتی هاست که می بایست عوض کرد و همچنین وقتی در حین جارو کردن علوفه می پرد. بدلیل پرش خورشیدی ها است که می بایست فشار تایر ( نیمه سوار) را امتحان نمود و یا سرعت پیشروی را کم نمائیم. و اگر شکستگی پیاپی انگشتی بهمراه بود می توان پوسیدگی و زنگ زدگی آنها را چک کرد و همچنین خیلی سطح زمین قرار گرفته اند را، تنظیم کرد. دلیل اینکه وقتی علوفه به انگشتی گیر می کند این است که سطح مزرعه برای جارو کردن خیلی خیس است.

نوع دگیر جاروها، پخش کن می باشند که در مناطق بسیار مرطوب و کم آفتاب بکار می روند به این به عبارت که علوفه برای خشک شدن چند روزی روی زمین مانده و به زمین جسبیده که با این ماشین آن را بلند کرده و پوف داده تا کپک نزند و بیشتر از نوع سوار می باشد.

 بسته بندها ( بیلرها)

 ماشینهای دنباله بند بوده و حرکت را از محور توان دهی می گیرند و علوفه را پس از برداشت از زمین بصورت بسته های ( مکعبی ، استوانه ای) در می آورند.

قسمتهای مختلف :‌

1-                قسمت بردارنده علوفه

2-                 قسمت خورنده ( خوراک دهی) بصورت هلیس یا پیچ ارشمیدس 

3-                چنگالها

4-                پیستون

5-                فضای بسته بند

6-                چرخ ستاره ای ( جهت تنظیم طول بسته )

7-                دستگاه گره زن ( معمولاً 2 عدد) که سوزن به ازاء هر گره زن ،‌2 عدد می باشد

8-                ناودانی ( تنظیم فشردگی بسته علوفه )

9-                چرخ طیار( تبدیل حرکت غیریکنواخت )

ارتفاع بردارنده نسبت به زمین به اندازه ای باشد که اگر زیاد باشد، علوفه روی زمین مانده و اگر کم باشد موجب صدمه خوردن انگشتی ها و همچنین ورود خاک و شن بداخل دستگاه شده لذا مناسبترین فاصله تا زمین  حدوداً 1 سانتی متر است که در بعضی بسته بندها، بطور خودکار بردارنده را با سیم بالا و پائین کرده و در نوع دیگر توسط پیچ که روی دستگاه است بالا و پائین می برند. 

یکی از موارد مهم در بسته بندی ، کشش نخ است که اگر فشار نخ کم باشد بسته شل شده و اگر فشا بر نخ زیاد باشد ، نخ پاره می شود. تنظیم فشردگی بسته توسط پیچ های لنگی در انتهای فضای بسته بند در بیرون قرار داشته که دو ناودانی را نزدیک و یا دور می کند و طول بسته توسط چرخ ستاره ای است که محل استقرار آن در ناودان  می باشد.

  

نوع دیگر بسته بندی بصورت استوانه ای است که خاصیتهای اینوع نسبت به بسته بند مکعبی بشرح ذیل است:

1- اگر پس از عمل  بسته بندی ، بارندگی شود، آب از بسته استوانه ای نفوذ می کند، در حالیکه مکعبی ها بدلیل فشردگی زیاد نفوذ آب سخت است.

2- استوانه ای شکل را با توجه شکل خاصش می توان در  فضای باز گذاشت و اگر برای مدت طولانی باشد در انبار قرار می دهند.

3- حجم بسته بندی استوانه ای معادل 30 بسته مکعبی است لذا حمل و نقل آن صرفه جوئی در وقت است

4- جابجا کردن و یا  بلند و پائین کردن بسته های استوانه ای با دستگاه بلند کــــــن خودگردان ( لیفتراک) موجب صرفه جویی در هزینه دستمزدهاست.

5- یکی از اصول مدیریت مزار ع علوفه ای این است که بسته ها زودتر از مزرعه خارج شود تا فضای زیر بسته ها امکان رشد سریعتر  داشته باشند، از اینرو بسته های  لذا استوانه ای این مزیت را دارا می باشند.


نظرات() http://cialisvbuy.com/
سه شنبه 27 شهریور 1397 09:01 ب.ظ

Regards. I enjoy it!
cialis 5 mg schweiz where do you buy cialis online prescriptions cialis cialis tadalafil cialis sicuro in linea cialis prezzo in linea basso enter site very cheap cialis discount cialis if a woman takes a mans cialis cialis generico in farmacia
cialisvbuy.com
پنجشنبه 15 شهریور 1397 11:29 ق.ظ

Whoa tons of terrific information.
wow look it cialis mexico cialis online nederland viagra or cialis cialis dosage safe dosage for cialis if a woman takes a mans cialis cialis generisches kanada cialis online nederland click here cialis daily uk only now cialis 20 mg
http://canadianpharmacyonli.com/
چهارشنبه 14 شهریور 1397 03:00 ق.ظ

You actually mentioned it wonderfully.
drugstore online shopping canada medications cheap is trust pharmacy in canada legitimate canadian pharmacycanadian pharmacy canada online pharmacies legitimate viagra canadiense canadian medications, liraglutide canadian mail order pharmacies canada viagra canada pharmacies
http://buycialisonla.com/
دوشنبه 12 شهریور 1397 06:29 ق.ظ

Thank you, Ample data.

cialis coupons cialis generico brand cialis generic tadalafilo purchasing cialis on the internet we choice free trial of cialis prezzo di cialis in bulgaria cialis para que sirve only now cialis 20 mg fast cialis online
viagravipsale.com
یکشنبه 11 شهریور 1397 03:50 ب.ظ

You've made your point.
cialis price in bangalore cialis generika cialis australia org cialis 20 mg cost cialis kaufen bankberweisung buying cialis in colombia buy online cialis 5mg generic cialis at walmart i recommend cialis generico cilas
viagra for sale online
سه شنبه 23 مرداد 1397 05:14 ق.ظ

Thank you, Awesome information.
buy viagra soft where can i buy viagra safely online buy viagra online without viagra pharmacy viagra cheap viagra buy generic sildenafil online sildenafil buy online uk viagra online pharmacy levitra generic viagra online usa viagra side effects viagra online doctor
http://babecolate.com/cialis-super-20mg-australia.html
دوشنبه 22 مرداد 1397 08:57 ب.ظ

Superb material. Many thanks.
tadalafil 10 mg cialis 5 mg para diabeticos preis cialis 20mg schweiz we recommend cheapest cialis we use it 50 mg cialis dose cialis without a doctor's prescription cialis professional yohimbe cialis cipla best buy cialis efficacit cialis canada
Buy cialis
دوشنبه 7 خرداد 1397 07:25 ق.ظ

Nicely put. Thanks!
safe site to buy cialis online cialis kaufen tadalafil generic click here take cialis costo in farmacia cialis achat cialis en suisse cialis 20 mg best price cialis 20 mg cut in half cialis coupons cialis authentique suisse
Buy cialis online
جمعه 7 اردیبهشت 1397 10:23 ب.ظ

Many thanks! I value this!
cialis patentablauf in deutschland cialis 10mg prix pharmaci cialis 10 doctissimo comprar cialis navarr cialis therapie generic low dose cialis miglior cialis generico cialis with 2 days delivery cialis mit grapefruitsaft only now cialis 20 mg
Viagra from canada
سه شنبه 4 اردیبهشت 1397 01:51 ب.ظ

Incredible a good deal of helpful information.
viagra online rx buying real viagra online sildenafil online pharmacy how to buy viagra on line age to buy viagra buy viagra from canada buying viagra online buy viagra prescription generic sildenafil how can you buy viagra online
Generic cialis
شنبه 18 فروردین 1397 05:35 ق.ظ

Regards, A lot of information!

cialis prezzo di mercato cialis flussig cost of cialis per pill generic cialis tadalafil buy cialis uk no prescription tadalafil we choice free trial of cialis look here cialis order on line only here cialis pills cialis generico en mexico
Buy cialis online
دوشنبه 28 اسفند 1396 09:47 ق.ظ

Information clearly taken..
best generic drugs cialis cialis alternative buy original cialis generic low dose cialis we like it safe cheap cialis non 5 mg cialis generici cialis daily new zealand cialis super acti cipla cialis online generic cialis pro
imvu credit generator
چهارشنبه 15 آذر 1396 11:42 ب.ظ
من تعجب کردم اگر شما تا به حال تغییر ساختار خود را در نظر داشتید
وبلاگ؟ بسیار خوب نوشته شده است من عاشق آنچه شما باید بگویید.

اما شاید شما می توانید کمی بیشتر در راه محتوای، به طوری که مردم می تواند با آن ارتباط برقرار بهتر است.
شما فقط یک متن بسیار متنوع برای داشتن یک یا دو تصویر دارید.
آیا شما می توانید آنرا در فضای بهتری جا دهید؟
free Nintendo Switch
سه شنبه 7 آذر 1396 07:31 ب.ظ
سبک شما واقعا منحصر به فرد در مقایسه با سایر افراد من است
خواندن چیزها از خیلی ممنون از ارسال زمانی که فرصت داشتید، حدس بزنید که من فقط نشانه می گیرم
این صفحه.
free std testing near me
دوشنبه 20 شهریور 1396 08:16 ق.ظ
سلام به همه، از آنجا که من واقعا از خواندن این پست وب سایت علاقه مند هستم
روزانه به روز شود این اطلاعات دقیق را حمل می کند.
confidential std test
دوشنبه 20 شهریور 1396 03:11 ق.ظ
چه اطلاعاتی از عدم ابهام و صرفه جویی در تجربه ارزشمند در مورد احساسات غیر منتظره.
cheap telephone psychics
دوشنبه 20 شهریور 1396 12:37 ق.ظ
سلام! این پست نمیتوانست بهتر از این نوشته شود! خواندن این پست به یاد من از همسر قبلی من است!
او همیشه در مورد این چت صحبت کرد. من این نوشتار را برای او ارسال خواهم کرد.

مطمئنا او خواندن خوبی خواهد داشت. تشکر فراوان برای به اشتراک گذاری!
std testing near me
یکشنبه 19 شهریور 1396 06:48 ق.ظ
ضرب و شتم عالی من می خواهم در حال تحصیل باشم
شما وب سایت خود را اصلاح می کنید، چگونه می توانم برای یک وب سایت وبلاگ بسازم؟
حساب من یک معامله قابل قبول را به من داد. من کمی آشنا شده بودم
از این پخش شما ارائه ایده واضح روشن است
chaturbatetokenshack.online
پنجشنبه 12 مرداد 1396 09:50 ب.ظ
I constantly spent my half an hour to read this website's content all the time along with a mug of coffee.
Celinda
دوشنبه 9 مرداد 1396 10:30 ب.ظ
We're a group of volunteers and starting a new scheme in our community.

Your site provided us with helpful information to
work on. You have done an impressive activity
and our entire neighborhood can be thankful to you.
foot pain getting out of bed
سه شنبه 6 تیر 1396 02:58 ق.ظ
You can definitely see your enthusiasm within the
work you write. The sector hopes for even more passionate writers such as you
who are not afraid to mention how they believe. Always go after your heart.
anonymous std testing
یکشنبه 4 تیر 1396 10:01 ب.ظ
قلب از خود نوشتن در حالی که ظاهر شدن مناسب اصل
آیا نه حل و فصل درست با من پس از برخی از زمان.
جایی درون پاراگراف شما در واقع موفق به
من مؤمن اما تنها برای while. من هنوز مشکل خود را با جهش در منطق و شما ممکن
است را خوب به پر همه کسانی معافیت.
در این رویداد شما در واقع که می توانید انجام من
خواهد قطعا بود در گم.
Annett
دوشنبه 25 اردیبهشت 1396 09:52 ق.ظ
Howdy just wanted to give you a quick heads up.
The words in your article seem to be running off the screen in Firefox.
I'm not sure if this is a formatting issue or something to do with internet browser compatibility
but I thought I'd post to let you know. The design and
style look great though! Hope you get the issue fixed soon. Kudos
http://lisaloove.hazblog.com
چهارشنبه 20 اردیبهشت 1396 08:05 ب.ظ
You could certainly see your expertise in the paintings you write.
The sector hopes for more passionate writers like you who aren't afraid to mention how they
believe. All the time go after your heart.
BHW
دوشنبه 28 فروردین 1396 02:44 ب.ظ
Nice response in return of this issue with solid arguments and explaining everything regarding that.
manicure
سه شنبه 22 فروردین 1396 05:56 ق.ظ
An intriguing discussion is definitely worth comment.
There's no doubt that that you ought to publish more on this subject,
it may not be a taboo matter but generally people do not speak about these issues.
To the next! All the best!!
manicure
سه شنبه 22 فروردین 1396 03:48 ق.ظ
Hi Dear, are you genuinely visiting this site daily, if so afterward you will absolutely obtain nice experience.
manicure
یکشنبه 13 فروردین 1396 12:37 ق.ظ
Wow, this piece of writing is fastidious, my younger sister is analyzing these kinds of things, so I am going to convey her.
bluelinkbox
پنجشنبه 6 اسفند 1388 05:15 ب.ظ
سلام لطفا این مطلب رو تا آخرش بخونید ...
آیا دوست داری آمار وبلاگت چند برابر بشه ؟ شما با ثبت نام در لینک باکس آبی می توانید وبلاگ خود را روزانه به میانگین 6000 نفر نمایش بدید . لینک باکس آبی تنها لینک باکس با آمار واقعی و میانگین روزانه 6 هزار بازدید می باشد . برای ثبت لینک ابتدا باید کد لینک باکس رو توی وبلاگ قرار بدید و بعد لینک خودتون رو برای ما ارسال کنید . ( توجه کنید در صورت قرار ندادن کد لینک باکس در وبلاگ لینک به ثبت نخواهد رسید )
منتظر حضور گرمتون هستیم
با تشکر...

دانلود برنامه ارسال نظر گروهی به میهن بلاگ به صورت رایگان و بانک ایمیل های تفریحی : http://www.iroonigroup.com
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر