تبلیغات
تحقیق در مورد هر چیز لوازم التحریر طاها - تحقیق درباره ماشین آلات
پنجشنبه 6 اسفند 1388

تحقیق درباره ماشین آلات

• نوشته شده توسط: محمد ابراهیمی

تحقیق درباره ماشین آلات

 

ماشینهای برداشت

برداشت:   در آوردن محصول از زمین و یا درو کردن  محصول را گویند، که نسبت به هر محصول روش برداشت متفاوت است، مثلاً برای یونجه، برداشت بصورت خرد کردن گیاه و یا گوجه فرنگی، دانه ، دانه جیدن و یا برای ذرت دانه ای ، فقط خوشه ها برداشت می گردد.

 ماشینهای محصولات استراتژیک مانند علوفه ای ( یونجه یا شبدر) ذرت ، غلات ( جو ، گندم ، ذرت شیرین ، چاودار ، جودوسر...) سیب زمینی، چغندرقند ، پنبه و نیشکر را بطور اجمال مورد بررسی قرار می دهیم.

 برداشت علوفه

کلمه علوفه بمعنی اعم، محصولاتی چون سورگم ،ارزن، تیموتی، جودوسر، علف مراتع و حتی گندم و جو را شامل می شود اما منظور از کاربرد ، علوفه در این مقاله گیاهان خانواده بقولات ( لگومینوز) یعنی یونجه و شبدر ، اسپرس و بالاخص یونجه می باشد.

یونجه در ایران از شمال تا جنوب کشت می شود ، در منطقه ساوجبلاغ معمولاً 5 چین درسال و گاهی تا 9 چین می رسد و در ایر ان بیشتر بصورت بسته های مکعبی یاآزاد ببازار می آید ولی در سایر ممالک به شکل بسته های  سیلوئی تر، سیلوئی خشک  و کسانتره نیز در می آیند.

روشهای برداشت یونجه :

 یونجه تازه درو شده دارای رطوبت 70 تا 85 درصد بوده که برای انبار کردن می بایست به رطوبت 20 تا 25 درصد رساند که برای تقلیل رطوبت ممکن است علوفه را در مزرعه بطور طبیعی برای مدت چند ساعت تا چند روز، بسته به گرمی هوا و شرایط جوی و یا از گرمکن ها و خشک کردن مصنوعی استفاده کرد.

هریک از روشهای برداشت یونجة، با اتلاف کمی و کیفی همراه است، 5 تا 15 درصد ماده خشک در زیر خشک کردن طبیعی در مزرعه در اثر فعالیت آنزیمها از بین می رود، خرد شدن و ریختن برگها موجب کاهش کیفیت محصول شده ( چون درصد پروتئین برگ ها بیش از ساقه است)،70 درصد از پروتئین گیاه و 90 درصد کاروتن ( ویتامین) دربرگها جمع شده است لذا تابش طولانی آفتاب، شبنم و باران باعث اتلاف موادغذایی گیاه شده.

در مناطق مرطوب و بارانی ، بهترین روش  برداشت آن است که فاصله زمانی بین درو تا جمع آوری از مزرعه را کوتاه نمود، آزمایشات نشان داده که روش خشک کردن علوفه بصورت آزاد درمزرعه 32 درصد افت و خشک کردن در انبار 26 درصد و با روش سیلو کردن 14 درصد افت پروتئین به کل پروتئین محصول را بهمره داشته است.

 اولین وسیله برداشت علوفه  همان داس بوده است که در برداشت غلات از حدود 5000 سال پیش استفاده می شده و هنوز در خیلی از نقاط ایران و جهان سوم استفاده می شود قداره یا شامیله         تکمیل شده داس است که عملکردی بیشتر و خستگی جسمی کمتر بهمراه دارد یک کارگر با یک داس معمولی حدود 250 مترمربع که عبارتی برای یک هکتار 40 نفر با شامیله 1000 مترمربع در روز برداشت می نماید (برای 1 هکتار 100 نفر نیاز است).

ماشینهای دروگری که با نیروی دام کار می کردند در سال 1800 میلادی اختراع شد که اولین نمونه آن صفحه مدوری بود که داس روی آن نصب می گردید و سپس دروگرهائی بااصول قیچی با حرکت رفت و برگشتی تیغه ها ساخته و تکمیل گردید.

 ساختمان دروگر شانه ای ( رفت و برگشت)

1- شاسی( در 3 نقطه به دوبازوی تحتانی وساق وسط تراکتور متصل می شود)

2-دستگاه  رانش ( حرکت از محور تواندهی تراکتور به این دستگاه که شامل تسمه و چرخ است منتقل می شود)

3-فنر تنظیم وزن ( جهت کنترل وزن دروگر می باشد)

4- حامی میله ایست که پوسته و خارج از مرکز را به شاسی متصل می کند

5- نگهدارنده ، شانه برش  را نسبت به تسمه رانش در یک راستا  قرار می دهد.

6- ضامن، بصورت قطعه ناودانی و تحت فشار یک فنر که در برخورد شانه برش بامانع، شانه آزاد شده.

7- کفش ها ، شانه برش و ملحقات آن روی دو کفش داخلی و خارجی حمل می شوند.

8- تخته ردیف، تخته چوبی به کفش خارجی متصل است و علوفه بریده شده را به طرف داخل نوار برش ، می راند .

9- چوب ردیف، دسته ای چوبی به وسط تخته ردیف متصل است که از بیرون افتادن ساقه ها بریده شده به قسمت درو نشده،جلوگیری می کند .

10- سیستم خارج از مرکز ( اسانتریک) حرکت حاصل از محور تواندهی تراکتور( دورانی) جهت تامین حرکت تیغه های برش توسط این سیستم تبدیل به حرکت رفت و برگشت می شود.

11- شانه برش از تعداد تیغه های مثلثی که در کنار هم روی تسمه ای که زیر بند شانه می نامیم ساخته شده که این شانه برش (یا قسمت برنده دروگر) در داخل انگشتی ها و روی پهنه دروگر ، حرکت رفت و برگشتی دارد.

تیغه ها دارای آجدار( روی تیغه ) برای محصولات ساقه ضخیم (غلات، یونجه ، شبدر، ...) و سطح تیغه ها را آب کرم می دهند تا شیره گیاهی به آن نچسبیده و این نوع تیغه ها در ماشینهای خودگردانی که شانه برش از سطح زمین ارتفاع بیشتری دارد و نزدیک خـــاک و شن نیست بکار می روند. مورد استفاده تیغه های  زیر آجدار، شبیه رو آجدار است و پس از کند شدن می توان دوباره تیز کرد، ولی این کار در تیغه های روآجدار عملی نیست.

 تیغه های لبه صاف برای علوفه ساقه نازک چون چمن و آنهائی که هنگام درو شیره نمی دهند مناسب است در شانه برش اکثر دروگرها از این نوع تیغه استفاده می شود.

 انگشتی ها چهار نوعند:

 الف سنگلاخی ( جنس فولاد یا آهن چکش خوار سخت) و در زمینهای سنگلاخی بکار می روند.

ب انگشتی تخت، چون فاقد رویه محافظ بوده ، در درو ، محصولات پرپشت زیاد و یا در هم برهم بودن محصول، احتمال گیر کردن محــــصول در انگشتی ها کمتر بوده مورد استفاده قرار می گیرد.

ج انگشتی معمولی ، انگشتی دو قلو

 

 تنظیمات :

1-  تنظیم تیغه

  الف تنظیم تطبیق خط وسط تیغه از خط وسط انگشتی می گذرد که برای انجام این تنظیم ، شانه برش را بطرف داخل و یا خارج، حرکت داد و یا طول جلاق دست را تغییر داد.

ب -  تنظیم صفحات پشت بند ، سائیدگی بیش از حد این صفحات، ارتعاش در  شانه برش افزایش یافته که صفحات قابل تعویض بوده و یا اینکه با شل کردن مهره های نگهدارنده ، صفحات را به جلو رانده تا تکیه گاه ثابت گردد .

ج تیغه گیره ها: گیره ها بدون آنکه فشاری به تیغه وارد کنند  روی تیغه ها تماس داشته و اگر سرگیره ها فشار زیادی روی تیغه ها وارد کنند سبب سائیدگی ، فشار بار به محور پی تی او وکاهش روانی حرکت شانه شده، لذا بهترین فاصلهحدود 1 میلیمتر  بین قسمت عقب کفی انگشتی و زیر تیغه می باشد

د تنظیم ارتفاع برش، نسبت به شرایط مزرعه و نوع گیاه متفاوت است و درو یونجه باید سعی کرد که جوانه های نزدیک زمین باقی بمانند تا رشد محصول برای چین بعدی سریعتر باشد.

و تنظیم انگشتی ها: نوک انگشتی ها بطور معمول باید موازی سطح زمین باشند، اما در زمینهای سنگلاخی آنها را کمی بطرف بالا متمایل کرد  تا سنگریزها را رد کنند، در مزارعی که محصول خوابیده یا ورس کرده است ، نوک انگشتی ها را بطرف پایین ببرید تا بتوانند بذاحل محصول نفوذ کرده و آنها را بلند کنند، و برای تمایل نوک انگشتی ها با تمایل شانه نسبت به زمین قابل تغییر است، معمولاً بوسیله اهرمی مخصوص صورت گرفته و یا در بعضی دروگرهای سوار، کوتاه و بلند کردن طول ساقه وسط تراکتور عملی می شود.

  انواع دورگرها ( رفت و برگشتی) :

1-    دروگر خودگردان ( صندلی دار و بدون صندلی)

2-   دروگرتراکتوری ( میان سوار، سوار ، نیمه سوار ) و در بعضی از آنها پشت تراکتور ( ساقه ساز) یا  کاندیشیز متصل می گردد که در مجموع آن را موور کاندیشیز گویند.

3- دروگر بشقابی ( اصول ضربه ای) بیشتر برای بریدن علف های هرز، مرغزارها، علوفه کنارجاده ها و زمینهای ورزش بکار می روند. (دروگر بــشقابی برای درو یونجه توصیه نمی شود) ، چون محصول بریده شده را با برشهای مجدد به صورت  پودر در آورد و اتلاف می شود) زارعین ایرانی بهرحال ، دروگر بشقابی را بر شانه ای ترجیح می دهند چون ساختمان نسبتاً ساده تری داشته تعداد تیغه ها و تنظیمات کمتر و ساده تری داشته.

ساختمان دروگر شانه ای:

 1- شاسی

2- دستگاه رانش (تسمه، چرخ تسمه و جعبه دنده) ،  جعبه دنده دو وظیفه دارد یکی تغییر مسیر انتقال قدرت ( حرکت دورانی محور تواندهی در سطح افق را به حرکت روانی در سطح قائم تبدیل می کند) و دیگری افزایش سرعت 540 دور در دقیقه محور تواندهی به سرعت مناسب 3000 تا 2500 دور در دقیقه برای بشقابها.

3- دستگاه برش: متشکل از یک جعبه دنده و 2 یا چند بشقاب، معمولاً دارای 2 یا 3 و گاهی 4 تیغه می باشد و حرکت بشقابها از زیر و یا از بالا تأمین می گردد.

تعداد بشقابها از 2 تا 8 متغیر است، قطر بشقابها در چند بشقابی 20 سانتی متر ولی در دو بشقابی های بزرگ، ممکن است به 80 سانتی متر و بیشتر هم برسد،

 تعداد تیغه ها در هر بشقاب نیز بسته به نوع دورگر متفاوت است معمولاً 2 یا 3 ولی گاهی به 4 عدد می رسند ( تیغه ها با زوایای مساوی روی هر بشقاب قرار دارند) و شکل تیغه ها درتمام طول مستطیلی است و یا در انتها مثلثی شده اند، دو طرف تیز هستند که پس از سائیده شدن می توان آنها را جابجا کرد و یا تیز کرد.

 

جعبه دنده دستگاه رانش و برش معمولاً از یکدیگر مجزا بوده لذا باید جداگانه واسکازین(90) ریخت .

4-حفاظ، سرعت دوران زیاد بشقابها سبب پرتاب سنگ و مواد جامد به اطراف می گردد از اینرو نوعی حفاظ ( برزنشی - فلزی)  بر روی بشقابها استفاده می کنند.

5-سایر قطعات ( تخته ردیف، وسایل تنظیم چون فنر وزن ، ضامن و ...)

 نوع دیگر از دورگرها با اصول ضربه کار می کنند دروگر شلاقی گویند که تیغه ها بصورت عمودی روی یک محور استوانه ای بطور زیگزاک قرار گرفته اند که با چرخش استوانه، علوفه بریده شده به بالا و عقــــب پـــرتاب می گردند و عرض کار دستگاه به پهنای طول استوانه می باشند

 

درو ساقه ساز یا کاندیشنر

یونجه درو شده را پس ازکاهش محتوای رطوبت برگ به مقدار معین بسته بندی می نمایندو چون ، رطوبت ساقه هنوز بیش از مقدار مجاز است و امکان کپک زدن و ضایعات وجود دارد، ساقه را در چند نقطه ترک داده تا آب آن سریعتر تبخیر شود و امکان خشک شدن همزمان برگ و ساقه پیش می آید، از اینرو وسایلی را برا ی ترک دادن و یا مچاله کردن ساقه و محصول ساخته شده است، که به ساقه سازها معروفند و می توان بطور یک دستگاه مستقل پس از موور( دورگرها) استفاده گردد یا توأماً یک ماشین بوده باشد.

شامل قسمت های : شاسی، دستگاه رانش( تعدادی چرخ دنده) ، شانه برش ، چرح فلک، غلطکها، ردیف کن و کفشها.

اگر سر و صدای زیاد از دستگاه شنیده شد، می تواند اثر نزدیک بودن غلطکها باشد و یا تنظیم غلطکها درست نباشد و اگر در برداشت، برگها صدمه دیده باشند و ریزش آنها در روی زمین بهمراه باشد بـــه دابـــل سرعت زیاد چرخ و فلک است و یا فاصله غلطکها کم  است و یا بیش از اندازه له می کند.

جاروها ( ریک ها)  کاشت علوفه با درو کردن خاتمه نمی یابد و چون علوفه گیاهی پرآب است باید قبل از انبار کردن خشک شود و  خشک کردن محصول در مناطق پر آفتابی، با کاربرد موور کاندیشنر ( دروساقه سازها) ممکن است، مشکلی نباشد ولی در مناطق کم آفتاب و مرطوب و حتی در نواحی خشک، اگر پس از درو بارندگی شود، مسئله آخرین اســــت، لذا در هر دو منطقه برای جمع آوری  محصول،  لازم است آنها را ردیف نمود که با ماشینهای ریک ( جارو) انجام می شود و گاهی لازم می شود چند ردیف را به علت کم پشتی محصول، یک ردیف کرد تا خوراک مناسب برای ماشینهای عملیات بعدی مثلاً بسته بند فراهم آید و زمانی نیز به علت پرپشتی محصول پس از درو ، ممکن است الزام در دو یا چند ردیف کردن یک ردیف پیش آید.

جابجا کردن ردیف و هوا دادن از دیگر کارهائی است که جارو می تواند انجام دهد جاروهای متداول امروزی به دسته مورب، خورشیدی و بخش کن تقسیم می شوند.

 در جاروهای مورب احتیاج به نیروی محرکه داشته که از چرخ آنها و حور توندهی و یا نیروی هیدرولیک تأمین می گردد و از نظر نحوه اتصال به تراکتور نیز دارای دنباله بند، نیمه سوار  و سوار هستتند.

جاروهای خورشیدی : در ایران 4 خورشیدی از نوع سوار بوده و انواع بزرگتر آنها ممکن است نیمه سوار باشند و حرکت دورانی از چرخها در اثر تماس نوک انگشتی محیط چرخها با زمین و یا علوفه تأمین می گردد و این نوع جهت تبعیت از بلندی زمین، جهت انجام کار بهتر بوده ( بدلیل سادگی و تنظیمات کمتر) و همچنین جابجائی خورشید ها، مورد پسند بهتری برای کشاورزان است و خورشیدی ها ممکن است توپرو یا توخالی باشند.

 اگر در عملیات با جاروی خورشیدی ملاحظه شد که علوفه جا می ماند ، بدلیل شکسته شدن انگشتی هاست که می بایست عوض کرد و همچنین وقتی در حین جارو کردن علوفه می پرد. بدلیل پرش خورشیدی ها است که می بایست فشار تایر ( نیمه سوار) را امتحان نمود و یا سرعت پیشروی را کم نمائیم. و اگر شکستگی پیاپی انگشتی بهمراه بود می توان پوسیدگی و زنگ زدگی آنها را چک کرد و همچنین خیلی سطح زمین قرار گرفته اند را، تنظیم کرد. دلیل اینکه وقتی علوفه به انگشتی گیر می کند این است که سطح مزرعه برای جارو کردن خیلی خیس است.

نوع دگیر جاروها، پخش کن می باشند که در مناطق بسیار مرطوب و کم آفتاب بکار می روند به این به عبارت که علوفه برای خشک شدن چند روزی روی زمین مانده و به زمین جسبیده که با این ماشین آن را بلند کرده و پوف داده تا کپک نزند و بیشتر از نوع سوار می باشد.

 بسته بندها ( بیلرها)

 ماشینهای دنباله بند بوده و حرکت را از محور توان دهی می گیرند و علوفه را پس از برداشت از زمین بصورت بسته های ( مکعبی ، استوانه ای) در می آورند.

قسمتهای مختلف :‌

1-                قسمت بردارنده علوفه

2-                 قسمت خورنده ( خوراک دهی) بصورت هلیس یا پیچ ارشمیدس 

3-                چنگالها

4-                پیستون

5-                فضای بسته بند

6-                چرخ ستاره ای ( جهت تنظیم طول بسته )

7-                دستگاه گره زن ( معمولاً 2 عدد) که سوزن به ازاء هر گره زن ،‌2 عدد می باشد

8-                ناودانی ( تنظیم فشردگی بسته علوفه )

9-                چرخ طیار( تبدیل حرکت غیریکنواخت )

ارتفاع بردارنده نسبت به زمین به اندازه ای باشد که اگر زیاد باشد، علوفه روی زمین مانده و اگر کم باشد موجب صدمه خوردن انگشتی ها و همچنین ورود خاک و شن بداخل دستگاه شده لذا مناسبترین فاصله تا زمین  حدوداً 1 سانتی متر است که در بعضی بسته بندها، بطور خودکار بردارنده را با سیم بالا و پائین کرده و در نوع دیگر توسط پیچ که روی دستگاه است بالا و پائین می برند. 

یکی از موارد مهم در بسته بندی ، کشش نخ است که اگر فشار نخ کم باشد بسته شل شده و اگر فشا بر نخ زیاد باشد ، نخ پاره می شود. تنظیم فشردگی بسته توسط پیچ های لنگی در انتهای فضای بسته بند در بیرون قرار داشته که دو ناودانی را نزدیک و یا دور می کند و طول بسته توسط چرخ ستاره ای است که محل استقرار آن در ناودان  می باشد.

  

نوع دیگر بسته بندی بصورت استوانه ای است که خاصیتهای اینوع نسبت به بسته بند مکعبی بشرح ذیل است:

1- اگر پس از عمل  بسته بندی ، بارندگی شود، آب از بسته استوانه ای نفوذ می کند، در حالیکه مکعبی ها بدلیل فشردگی زیاد نفوذ آب سخت است.

2- استوانه ای شکل را با توجه شکل خاصش می توان در  فضای باز گذاشت و اگر برای مدت طولانی باشد در انبار قرار می دهند.

3- حجم بسته بندی استوانه ای معادل 30 بسته مکعبی است لذا حمل و نقل آن صرفه جوئی در وقت است

4- جابجا کردن و یا  بلند و پائین کردن بسته های استوانه ای با دستگاه بلند کــــــن خودگردان ( لیفتراک) موجب صرفه جویی در هزینه دستمزدهاست.

5- یکی از اصول مدیریت مزار ع علوفه ای این است که بسته ها زودتر از مزرعه خارج شود تا فضای زیر بسته ها امکان رشد سریعتر  داشته باشند، از اینرو بسته های  لذا استوانه ای این مزیت را دارا می باشند.


نظرات() http://viagrawwithoutdoctor.com/
پنجشنبه 10 مرداد 1398 01:28 ب.ظ

Regards, Plenty of advice.

drugs for sale in mexico trust pharmacy canada reviews canadian online pharmacies legal canada pharmacies online prescriptions reputable canadian prescriptions online canadian pharmacies that ship to us cialis from canada canadian drug store canada medication cost buy viagrow
http://stumqaiprog.strikingly.com/
دوشنبه 3 تیر 1398 10:34 ق.ظ

Incredible plenty of valuable data.
cialis daily try it no rx cialis cialis generic tadalafil buy 200 cialis coupon cialis therapie ou acheter du cialis pas cher cialis generico postepay cialis et insomni cialis online deutschland usa cialis online
Buy cialis online
یکشنبه 2 تیر 1398 06:32 ب.ظ

Thanks! I enjoy it!
cialis tablets cialis reviews cialis generique 5 mg cialis per paypa cialis generico online dosagem ideal cialis cialis diario compra cialis super acti canadian drugs generic cialis cialis in sconto
http://acexlo.strikingly.com/
یکشنبه 2 تیر 1398 03:51 ق.ظ

You explained it really well.
prices for cialis 50mg cialis bula bulk cialis cialis prezzo di mercato buy generic cialis cipla cialis online cialis 20mg prix en pharmacie tadalafil tablets cialis daily reviews cialis daily dose generic
http://nyabacksa.strikingly.com/
شنبه 1 تیر 1398 10:51 ق.ظ

Really a lot of very good information!
we choice free trial of cialis brand cialis generic generic for cialis pastillas cialis y alcoho prezzo cialis a buon mercato cialis coupons tadalafil tablets cialis daily new zealand generic cialis at the pharmacy we recommend cialis info
Cialis generic
جمعه 31 خرداد 1398 06:47 ب.ظ

Nicely put, Thanks a lot!
purchase once a day cialis we use it 50 mg cialis dose tadalafil 5mg cialis manufacturer coupon non 5 mg cialis generici venta cialis en espaa cialis dosage cilas prezzo cialis a buon mercato cialis prices
Cialis pills
جمعه 31 خرداد 1398 03:10 ق.ظ

You actually stated that adequately.
if a woman takes a mans cialis achat cialis en europe online prescriptions cialis buy name brand cialis on line low dose cialis blood pressure cialis preise schweiz cialis online cialis 5 effetti collaterali viagra cialis levitra cialis patentablauf in deutschland
how to buy cialis
پنجشنبه 30 خرداد 1398 06:59 ق.ظ

Appreciate it! An abundance of postings.

generic cialis in vietnam cialis sale online female cialis no prescription wow look it cialis mexico side effects of cialis generic cialis at walmart cialis sans ordonnance cialis dosage cialis from canada cialis 20 mg best price
http://destibbtrav.strikingly.com/
چهارشنبه 29 خرداد 1398 04:11 ب.ظ

Good stuff. Thank you.
cialis 20 mg cost precios de cialis generico enter site very cheap cialis buy cialis online cheapest cialis rezeptfrei callus cialis wir preise cialis wir preise look here cialis cheap canada comprar cialis 10 espa241a
http://worhwingsep.strikingly.com/
سه شنبه 28 خرداد 1398 11:43 ب.ظ

Thank you. A lot of postings.

cialis 20 mg cialis 5 effetti collaterali online cialis link for you cialis price online cialis prescription doctor cialis 5 mg cialis pharmacie en ligne only best offers 100mg cialis price cialis per pill buy cialis online cheapest
http://diarioga.strikingly.com/
سه شنبه 28 خرداد 1398 01:06 ق.ظ

With thanks, Ample posts.

cialis generic tadalafil buy cialis sicuro in linea chinese cialis 50 mg cialis generic availability how much does a cialis cost generic low dose cialis cialis bula usa cialis online deutschland cialis online cialis canada
Online cialis
دوشنبه 27 خرداد 1398 10:19 ق.ظ

You actually said that superbly.
enter site very cheap cialis how to buy cialis online usa achat cialis en europe we like it safe cheap cialis prices on cialis 10 mg cialis diario compra prices on cialis 10 mg safe dosage for cialis fast cialis online cialis generika
http://teiphonom.strikingly.com/
یکشنبه 26 خرداد 1398 08:44 ب.ظ

Kudos, I appreciate this.
cialis diario compra cialis without a doctor's prescription cialis from canada warnings for cialis cialis diario compra canada discount drugs cialis price cialis best overnight cialis tadalafil buy cialis sample pack brand cialis nl
acheter du cialis a geneve
یکشنبه 26 خرداد 1398 06:08 ق.ظ

Really loads of valuable material.
prix cialis once a da cialis generique 5 mg cialis 05 wow cialis 20 side effects for cialis cialis manufacturer coupon cialis tablets generic cialis levitra generic cialis cialis flussig
cialis trial
شنبه 25 خرداد 1398 02:05 ق.ظ

Nicely put. Thank you.
cialis super acti low cost cialis 20mg generic cialis levitra enter site very cheap cialis overnight cialis tadalafil cialis 5 mg schweiz cialis 20mg preis cf click here cialis daily uk cialis side effects dangers cialis 200 dollar savings card
Generic cialis
جمعه 24 خرداد 1398 11:48 ق.ظ

Nicely put. Kudos.
buy original cialis we use it 50 mg cialis dose cheap cialis india cialis 100mg cost order generic cialis online cialis 5 mg funziona cheap cialis cialis super kamagra cialis great britain cialis cuantos mg hay
http://enhowan.strikingly.com/
پنجشنبه 23 خرداد 1398 09:20 ب.ظ

Thanks. I like this!
buy cialis cheap 10 mg generic cialis 20mg uk cialis 5 mg scheda tecnica cialis lilly tadalafi cialis coupons 200 cialis coupon buy generic cialis cialis tadalafil online buying cialis in colombia cialis 20mg preis cf
Online cialis
چهارشنبه 22 خرداد 1398 06:13 ب.ظ

Really tons of helpful info.
where do you buy cialis cialis 20 mg best price cialis manufacturer coupon cialis dosage no prescription cialis cheap cialis for bph cialis tadalafil online click here take cialis cialis generico in farmacia cilas
http://cialisvie.com/
دوشنبه 20 خرداد 1398 02:28 ب.ظ

You actually reported it perfectly.
cialis et insomni safe site to buy cialis online chinese cialis 50 mg cialis 20mg prix en pharmacie what is cialis price cialis best cialis for bph cialis taglich cialis usa cost generic cialis pill online
cialisvie.com
یکشنبه 19 خرداد 1398 08:22 ق.ظ

Wonderful content. With thanks!
generic cialis cialis 5 mg tadalafil tablets cialis arginine interactio wow look it cialis mexico acheter cialis kamagra cialis prezzo in linea basso cialis 50 mg soft tab cialis tadalafil online generic cialis at the pharmacy
cialisvie.com
شنبه 18 خرداد 1398 03:27 ق.ظ

Appreciate it! Loads of facts.

click now buy cialis brand cialis 20 mg effectiveness safe site to buy cialis online sialis only best offers cialis use cialis generique 5 mg viagra vs cialis vs levitra are there generic cialis does cialis cause gout opinioni cialis generico
http://canadianpharmacyonl.com/
جمعه 23 فروردین 1398 05:38 ب.ظ

Thank you, I value this.
canada viagra north west pharmacy canada Canadian Pharmacy USA canadian pharmacies-24h pharmacy canada best canadian pharmacy no prescription order canadian prescriptions online prescriptions from canada without canadianpharmacyusa24h pharmacy near me
http://canadianpharmacyes.com/
پنجشنبه 22 فروردین 1398 03:59 ق.ظ

Wow loads of great material!
reputable canadian prescriptions online canada medication northwest pharmacies mail order pharmacy times canadian pharmacies without an rx canada pharmacies online prescriptions canadian discount pharmacies in ocala fl canada pharmacies online prescriptions canadian discount pharmacies in canada canadian pharmaceuticals online
Buy generic cialis
جمعه 16 آذر 1397 05:33 ق.ظ

Amazing write ups. Cheers!
40 mg cialis what if i take online prescriptions cialis buy cialis online nz cialis bula viagra vs cialis where do you buy cialis generic cialis pro enter site 20 mg cialis cost generic cialis miglior cialis generico
buy cialis germany
پنجشنبه 15 آذر 1397 10:21 ق.ظ

Regards. I enjoy it.
cialis per paypa side effects of cialis cialis en mexico precio only now cialis 20 mg cialis usa cost cialis diario compra enter site 20 mg cialis cost wow cialis 20 cialis daily reviews free cialis
Buy generic cialis
چهارشنبه 14 آذر 1397 02:13 ب.ظ

Appreciate it, Ample postings!

cialis 5 mg scheda tecnica enter site very cheap cialis free cialis 5 mg cialis pharmacie en ligne viagra vs cialis price cialis wal mart pharmacy tadalafil 10 mg cialis efficacit viagra vs cialis vs levitra enter site natural cialis
Online cialis
چهارشنبه 14 آذر 1397 02:45 ق.ظ

Useful tips. With thanks.
cialis coupons printable bulk cialis cialis bula prices on cialis 10 mg cialis for daily use precios de cialis generico ou acheter du cialis pas cher cialis 30 day trial coupon cialis name brand cheap cialis wir preise
buy cialis no rx
سه شنبه 13 آذر 1397 03:42 ب.ظ

Thanks! I enjoy it.
cialis wir preise cialis generique acheter cialis meilleur pri enter site very cheap cialis cialis patentablauf in deutschland cialis coupon cialis with 2 days delivery import cialis cialis 10mg prix pharmaci where to buy cialis in ontario
buy cheap cialis coupon
سه شنبه 13 آذر 1397 04:19 ق.ظ

You actually explained it exceptionally well.
cialis bula cialis 50 mg soft tab comprar cialis 10 espa241a overnight cialis tadalafil generic cialis at the pharmacy cialis 05 we choice cialis uk cialis canada on line cialis rezeptfrei how to purchase cialis on line
buy cialis online no prescription
دوشنبه 12 آذر 1397 04:09 ب.ظ

Nicely put, Thanks!
prescription doctor cialis cialis baratos compran uk comprar cialis 10 espa241a purchase once a day cialis how much does a cialis cost click now buy cialis brand cipla cialis online 5 mg cialis pharmacie en ligne cialis taglich generic cialis in vietnam
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
نمایش نظرات 1 تا 30