تبلیغات
تحقیق در مورد هر چیز لوازم التحریر طاها - تحقیق درباره بیماری ویروس آنفلوانزای خوکی
پنجشنبه 24 دی 1388

تحقیق درباره بیماری ویروس آنفلوانزای خوکی

• نوشته شده توسط: محمد ابراهیمی

 

مقدمه

آموخته‌ها، دانسته‌ها و تجربیات درمانی اینجانب به عنوان پزشک بدون مرز و متخصص پوست از جمعیت هلال احمر جمهوری اسلامی ایران در كشور‌های مختلف آفریقایی و آمریکایی مرا بر آن نمود تا تجربیات  علمی و عملی كسب شده از بیماری آنفلوانزای خوكی را به همراه آخرین اطلاعات علمی  از  بزرگترین  مركز مبارزه بیماری‌های واگیردار در جهان (
C.D.C) یا
(
Center for Disease Control and Prevention) و WHO را پس از  ترجمه  در اختیار هموطنان عزیز کشورم قرار دهم.
همانا که حضرت علی (ع) می‌فرمایند: «تجربه آن نیست که بتوان آن را در راحت روزگار به دست آورد، بلکه آن از پیشامدها و جزر و مدهای روزگار به دست می‌آید. آنان  که  از تجارب  خود  می‌آموزند، خردمندانند و آنان  که  از  تجربیات  دیگران   می‌آموزند  ،  سعادتمنداند و  آنان که نه  از تجربه خود  و نه از تجربه دیگران می‌آموزند، از واماندگان روزگارند.» بنابراین ما پزشکان ایرانی بر اساس رسالت  والای  پزشکی  باید  چشمی بینا، گوشی شنوا، زبانی گویا،  فکری  اندیشمند  و  وجودی  مهربان و دلسوز برای  ارتقای سلامتی  مردم  عزیز کشورمان و همه دنیا باشیم و بر اساس این گفته سقراط بزرگ که  «ایرانیان  نخستین  کسانی  در  دنیا بودند که بیمارستان را برای سلامتی بیماران ساختند»، باید بدانیم آباد کردن کشور،  مبارزه با فقر و  ارتقای  سلامتی و بهداشت، با سخن گفتن تنها و انتقاد امکان‌پذیر نیست ، بلکه باید کار کرد و کاری بس طولانی و مداوم و در هر لحظه و هر مکان و هر مقام باید به یاد میهن، مملکت و مردم کشور عزیزمان باشیم.
بنابراین، آنچه را شما ملاحظه خواهید نمود، اطلاعات جامع  و کامل  کاربردی  از  بیماری  آنفلوانزای خوکی است که در چهار بخش (تاریخچه،  تشخیص،  درمان ،  پیشگری و واکسیناسیون) جمع‌آوری شده است. مطالعه دقیق این  مجموعه ،  شما  را  با  همه  زوایای  این بیماری به طور کامل آشنا  می‌نماید و  پیشنهاد می‌شود حتما خواندن این مقاله را به دیگران یادآوری نمایید.

بخش اول ـ ویروس آنفلوانزای خوکی را بیشتر بشناسیم

1- ویروس H1N1 چیست؟
این ویروس از آنفلوانزای نوع
A است كه اولین بار در سال 1918 میلادی در آمریكا شناخته شد و پس از یك دوره طولانی در آوریل 2009 (سال جاری) بار دیگر این بیماری به نام Swine flu یا آنفلوانزای خوكی با شكل، قدرت و توانایی بیماریزایی متفاوت از گذشته، در ایالت كالیفرنیای جنوبی كشور آمریكا گزارش شد و پس از آن، به سرعت كشورهای مكزیك، كانادا و كشورهای اروپایی نیز مواردی از ابتلا به این بیماری را گزارش نمودند. اگر چه Swine flu آنفلوانزای خوكی نام گرفته، اما این به آن معنا نیست كه این بیماری از خوك به انسان انتقال می‌یابد، بلكه در آزمایش‌های انجام شده از این ویروس، مشخص شده كه تعدادی از ژن‌های آن شبیه به آنفلوانزای ویروسی است كه در خوك‌های شمال آمریكا یافته‌اند. در عین حال به دلیل شباهت بروز این آنفلوانزا در خوك‌های اروپا و آسیا و مرغان و انسان‌ها، دانشمندان آن را یك آنفلوانزای ویروسی چهارگانه نام نهاده‌اند.
قدرت بیماری‌زایی این ویروس، سه برابر ویروس آنفلوانزای معمولی بوده و بیشترین شیوع آن در فصول سرد سال است. انتقال آن از انسان به انسان است (نه حیوان به انسان) كه معمولاً قسمت فوقانی سیستم تنفسی را درگیر می‌نماید و تنها در 1 تا 2 درصد می‌تواند منجر به مرگ شود كه دلایل آن ذكر خواهد شد.
2- آخرین وضعیت بیماری در جهان چگونه است؟

بنا بر گزارش
WHO ـ سازمان بهداشت جهانی و CDC این بیماری در مرحله پاندمیك یعنی همه گیری جهانی است و بیماری در فاز 6 است. این بدان معنی است كه جهان و همه قاره‌ها در راه این بیماری بوده یا هستند و این بیماری همه كشورها را طی خواهد نمود و هیچ كشوری از این بیماری در امان نخواهد بود. هم‌اكنون 206 كشور جهان و همه كشور‌های همسایه ایران به این بیماری مبتلا شده‌اند. آخرین آمار تا پایان آبانماه 88 اعلام می‌کند 526000 هزار نفر در دنیا به این بیماری مبتلا گشتند و 6770 نفر به علت این بیماری فوت نمودند. در همین ارتباط کشور آمریکا با 19000 مبتلا و 4800 مرگ و میر رتبه اول را به خود اختصاص داده است (¾ مرگ و میر ناشی از آنفلوانزای خوکی در جهان).
3- آیا نتایجی از شیوع بیماری و مرگ و میر بر اساس گروه‌های سنی وجود دارد؟

بلی، بر اساس مطالعات انجام شده در کشور آمریکا بیشترین بیماران بستری شده در گروه سنی 5 تا 18 سال با آمار 26 درصد بوده و کمترین گروه بستری در گروه سنی 65 سال و بالاتر با آمار
  7 درصد بوده و بیشترین میزان مرگ ومیر نزد گروه سنی 25 تا 49 سال با 32 درصد و کمترین آن در گروه سنی 0 تا 4 سال با 3 درصد بوده. که این آمار در کشورهای مختلف مطمئنا متفاوت خواهد بود..
4- آخرین وضعیت بیماری در کشور ایران چگونه است؟


در كشور ما اولین مورد ابتلاء از یك نوجوان 16 ساله ایرانی‌الاصل مقیم آمریكا بوده كه در تیر ماه امسال گزارش گردید و تنها بر اساس نتایج مثبت آزمایشگاهی از بیماران مراجعه کننده به مراکز درمانی مشخص گردید تا پایان آبان‌ماه 88 بیش از 3000 مورد ابتلا با بیش از 100 مورد فوت ناشی از این بیماری در کشورمان گزارش شده است که تنها در هفته اخیر (هفته آخر آبان‌ماه) 42 مورد فوت گزارش گردیده و این زنگ خطر مهمی است.
5- آیا میزان ابتلا در کشورهای مختلف متفاوت است؟

بلی، هم‌اکنون می‌توان کشورها و قاره‌های پنج‌گانه را بر اساس تعداد موارد کشف شده از بیماری به 3 رنگ سفید (کمترین موارد بیماری)، صورتی یا زرد و نهایتا کبود یا قرمز (بیشترین میزان آلودگی) تقسیم‌بندی نمود. که بعضی کشورهای آفریقای مرکزی، پاکستان، افغانستان و... در محدوده سفید و کشورهای ایران و آسیای میانه در محدوده صورتی و کشورهای آمریکا، انگلیس، آفریقای جنوبی، مکزیک و... در محدوده قرمز هستند.

6- آیا این ویروس قادر است تغییر شکل داده و نوع جدیدی را به وجود آورد؟

از نکات مهمی که موجب نگرانی است، جهش یا تغییر توان بیماری‌زایی این ویروس است که می‌تواند به خودی خود یا در ترکیب با ویروس‌های دیگر سرماخوردگی فصلی حادث شود به گونه‌ای که در روزهای اخیر نوعی جدید از این ویروس در کشور نروژ یافت شد. بنابراین، اطلاع از این موضوع که ممکن است در منطقه‌ای این بیماری به طور ناگهانی با علائم جدید آشکار شود، مورد اهمیت است.

7- چگونه می‌توانیم از آخرین اخبار و اطلاعات این بیماری آگاه باشیم؟

سایت‌ها و مرکز اطلاع رسانی وزارت بهداشت کشورمان از جمله مرکز مدیریت مبارزه با بیماری‌های کشور و ادارات تابعه در مراکز استان و شبکه‌های بهداشتی شهرستانها معتبرترین منبع اطلاع رسانی داخلی هستند. اگر چنانچه می‌خواهید از شرایط بیماری در جهان و دیگر کشورها مطلع باشید، مطمئن‌ترین آن، مرکز
Centers for Disease Control and prevention یا C.D.C H1N1flu است که به راحتی می‌توانید از طریق اینترنت به آن دسترسی یافته و از همه شرایط و زوایای این بیماری و جدیدترین یافته‌های آن به روز و حتی به ساعت مطلع باشید. اگر در سمت راست و بالای صفحه اصلی این سایت آدرس الکترونیکی یا ایمیل خود را وارد نمایید، تمام اطلاعات این بیماری به روز برای شما ارسال می‌شود.

بخش دوم ـ نشانه‌ها، علائم و راه انتقال بیماری

8- نشانه و علامت بیماری آنفلوانزای خوکی چیست؟

علائم این بیماری مشابه آنفلوانزای فصلی همانند تب، سرفه، گلودرد، آب ریزش بینی، كوفتگی و درد بدن، سر درد، لرز و خستگی و در موارد مشخص اسهال، تهوع و استفراغ می‌باشد و در مواردی ممكن است این بیماری ویروسی پیشرفت نموده و عفونت‌های شدید ریوی، گوشی و سینوسی ایجاد نماید.

9- چه افرادی بیشتر در خطر معرض این بیماری هستند؟

4 برخی از مردم در گروه خطر هستند. خانم‌های حامله، كودكان با سن كمتر از 5 سال، افراد با بیماری‌های مزمن و طولانی مدت مانند آسم، دیابت، برونشیت مزمن، بیماری‌های قلبی و ریوی، کلیوی، کبدی، افراد مسن 64 سال و بالاتر و كسانی كه به عللی همانند جراحی وسیع، شیمی درمانی مكانیزم دفاعی سیستم ایمنی بدن آنان در شرایط مناسب نیست. در عین حال وجود آنتی بادی ضد این ویروس در بدن افراد میانسال، جوان و سالم و حتی در یك سوم از افراد مسن بالای 60 سال، بدن آنها را در مقابل این ویروس محافظت می‌نماید. بنابراین لازم است بدانیم بسیاری از افراد در ابتلای به این بیماری نیازی به درمان ویژه به استثناء استراحت و اقامت 7 روزه در منزل و استفاده از داروهای معمولی جهت تسکین درد و علایم، به اقدامی دیگر نیاز ندارند؛ زیرا مكانیزم دفاعی مناسب بدن ویروس را سركوب و نابود می‌نماید.

10- چگونه این ویروس انتقال می‌یابد؟

آخرین اطلاعات اظهار می‌كند که انتقال این بیماری از انسان به انسان از طریق سرفه، عطسه، تخلیه ترشحات بینی و دهان است كه ویروس می‌تواند حداكثر تا فاصله 1.5 متری از طریق سرفه یا عطسه منتقل شود. اما راه دیگر انتقال تماس دست‌ها، با محیط آلوده به ویروس است. مانند دستگیره درب‌ها و یا وسایلی كه به طور عمومی و مشترك استفاده می‌شود. دست تماس یافته با محیط آلوده به ویروس موجب انتقال آن از طریق دست آلوده شده به بینی و دهان و یا چشم می‌شود.

11- دانستیم که ویروس از راه سرفه، عطسه و ترشحات بینی و دهان انتقال می‌یابد. آیا راه دیگری هم برای انتقال وجود دارد؟


بله براساس آخرین اطلاعات این ویروس می‌تواند از طریق صحبت کردن نیز انتقال یابد. زیرا ذرات ویروس از طریق تنفس بخصوص در زمان صحبت کردن که دم و بازدم با قدرت بیشتری هوای مجاری تنفسی را به خارج منتقل می‌نماید باعث انتقال بیماری به فرد مقابل شود. به همین منظور تأکید شده در هنگام صحبت کردن یا غذا خوردن بطور مستقیم مقابل همدیگر نباشید و اصطلاحا شطرنجی نشستن و یا ایستادن ضربدری در مقابل همدیگر را پیشنهاد نموده‌اند. این موجب می‌شود تا طرفین مخاطب و گفت‌وگو، تماس مستقیم با هوای دم و بازدم ناشی از تنفس یکدیگر نداشته باشند.

12- آیا کسی می‌تواند مبتلا به این ویروس باشد، ولی علامتی یا نشانی از بیماری نداشته باشد؟

در مواردی نادر ممکن است. به عبارتی توانایی سیستم ایمنی بدن فرد نقش مؤثری در بروز علایم جسمی و ظاهری دارد. و در این بین افراد را می‌توان به سه گروه تقسیم نمود.

دسته اوّل: کسانی که به شدت علایم بیماری را بروز می‌دهند؛ مانند اطفال، خانم‌های حامله، افراد مسن و اشخاص با بیماری زمینه‌ای (بیماریهای ریوی، قلبی و دیابت).

دسته دوّم: کسانی که علایم خفیفی از عطسه، سرفه و کوفتگی بدن در حد سرماخوردگی مختصر دارند. یا ممکن است هر کدام از این علایم را به تنهایی داشته باشند.

و دسته سوّم: کسانی که که ممکن است هیچ علامتی جز یک تب خفیف نداشته باشند.

13- گروه سوّم که هیچ علامتی جز تب خفیف ندارند، می‌توانند منبع انتقال بیماری باشند؟


به طور قطع بلی و اتفاقاً تأکید فراوان شده که این افراد بیشتر از گروه اوّل و دوّم می‌توانند باعث انتقال بیماری به دیگران شوند. زیرا به راحتی در اجتماع در رفت و آمد و کسب و کارند و بدون آنکه خود و یا دیگران بدانند، محیط و افراد دیگر را آلوده می‌نمایند. و به همین منظور به عنوان مثال وزارت بهداشت یکی از کشورهای آسیای جنوب شرقی برای این عده پیشنهاد نموده حتماً یک دماسنج که مخصوص تعیین درجه دمای بدن است، همراه خود داشته باشند و روزانه دمای بدن خود را کنترل نمایند. و در صورت مشاهده تب ملایم (حدود 38 درجه) با پزشک معالج مشاوره و در صورت تایید، مدت 7 روز با اقدامات درمانی در منزل ایزوله و اقامت نموده و از محاوره و رفت و آمد خودداری نمایند و لو اینکه هیچ کسالتی نداشته باشند.

بنابراین بیماران با ظاهر سالم و باطن بیمار به مراتب خطرناکتر از بیماران به ظاهر و باطن بیمارند.

14- چه علایمی در كودكان بسیار جدی است و باید به مراکز درمانی منتقل شوند؟


بیشتر مبتلایان به غیر از 4 گروه در خطر (كودكان زیر 5 سال، سالمندان بالای 64 سال، خانم‌های باردار و افراد با بیماری زمینه‌ای) با استراحت در منزل و دوری در تماس با افراد و استفاده از داروهای ضد ویروس به راحتی درمان می‌شود. اما اگر علایم زیر در كودكان بروز نمود حتماً نیازمند انتقال به بیمارستان هستند.

1. تنفس سریع و غیر عادی (نفس نفس زدن)
2. تغیر رنگ پوست به آبی یا خاكستری بخصوص در لب‌ها
3. بی‌اشتهایی شدید
4. تهوع و استفراغ مقاوم و مداوم
5. عدم هوشیاری، تشنج و بی‌توجهی به محیط
6.
  بی‌قراری و اضطراب شدید
7. تب بالا و سرفه مقاوم
8. اسهال به همراه علایم فوق

15- چه علایمی در بزرگسالان باید مورد توجه قرار گیرد؟


1. تنفس كوتاه كه به سختی انجام می‌شود.
2. احساس درد و فشار در قفسه سینه و شكم
3. سرگیجه ناگهانی و استفراغ شدید و مداوم و اسهال
4. كاهش سطح هوشیاری
5. تب بالا و سرفه شدید.


16- مهمترین و شایع‌ترین علت بستری بیماران مبتلا به آنفلوانزای خوکی در بیمارستان و ICU چیست؟

مطالعه در گروهی از بیماران بستری شده در آمریکا نشان می‌دهد این بیماری به میزان 32 درصد با آسم همراهی داشته و از علل مهم انتقال بیمار به بیمارستان است که در بیشتر موارد به پنومونی ریوی تبدیل شده و در نهایت 20 درصد از این بیماران به علت وخامت بیماری در
ICU بستری شده‌اند.

17- دوره این بیماری چه مدت یا چند روز می باشد؟

اطلاعات بر این باور است كه شخص یك روز پس از ابتلا به این ویروس دچار علایم می‌شود، یعنی این ویروس پس از ابتلای شخص در روز اول هیچ‌گونه علایمی ندارد و اصطلاحاً دوره نهفته آن یك روز است، اما دوره بیماری در افراد با مكانیزم دفاعی نرمال و طبیعی 7 روز بوده، ولی این دوره در كودكان، افراد مسن و خانم‌های باردار و افردا با بیماری‌های دیگر متفاوت و طولانی‌تر است. بنابراین طی این مدت (7 روز) شخص بیمار منبع انتقال بیماری به افراد دیگر نیز هست.

18- آیا امكان بیماری از طریق گوشت خوك است؟


اگر چه كاملاً مشخص نیست، اما تاكنون گزارشی از آن ارسال نشده و پاسخ منفی است.

19- آیا انتقال این بیماری از طریق آب نوشیدنی یا آب لوله كشی شهری ممكن است؟

گندزدایی و كلرزنی آب موجب سلامت كامل آب‌های نوشیدنی شهری است كه همواره در حال انجام است. اگرچه اثبات این ادعا بر اساس موفقیت درمانی و سلامت آب‌های نوشیدنی در درمان آنفلوانزای مرغی (
H5N1) است. اما تاكنون گزارشی از انتقال بیماری از آب‌هایی كه كلرزنی شده‌اند، نداشته‌ایم.

20- آیا استخر و چشمه‌های معدنی می‌توانند آلوده به ویروس شوند؟
بر اساس تجربیات به دست آمده از آنفلوانزای مرغی (
H5N1)، اگر چنانچه استخرها به‌اندازه 3 PPM -1 و چشمه‌های معدنی به‌اندازه PPM5-2 كلرزنی و گندزدایی شوند، احتمال وجود و انتقال ویروس صفر خواهد شد.

21- چه مدت ویروس آنفلوانزای خوكی می‌تواند در محیط باقی بماند و بیشترین مكان‌هایی كه امكان آلودگی آن را دارد كجاست؟

در خارج از بدن ویروس به مدت 2 تا 8 ساعت زنده می‌ماند. اما گرمای محیط 75 تا 100 درجه سانتیگراد مواد ضد عفونی كننده هیدروژن پروكساید، بتادین و الكل آنرا به راحتی نابود می‌كنند. اما منابع آلودگی در انسان شامل: بینی، دهان، لب‌ها، چشم‌ها موی سر و دست‌هاست؛ زیرا این مكان‌ها بیشتر مورد تماس دستها در افراد عادی است.
اما بیشترین امكان آلودگی محیطی برای وسایلی است كه به نحوی با دست، صورت انسان در تماس می‌باشد. همانند دستگیره درها، میز و صندلی، شیرآلات، نرده‌های پله‌ها، بالش خواب و ملحفه، اسباب بازی‌ها، وسایل آشپزی و آشپزخانه، وسایل عمومی كه مورد استفاده مشترك است. همانند اسكناس، اسناد و مدارك دست به دست شده و... بنابراین حائز اهمیت است پس از تماس با هر فرد یا اشیاء مشكوك دست و صورت خود را با آب و صابون شستشو دهیم. و بهتر است در محیط کار قبل از شروع کار و پایان کار میز کار مان را با پنبه الکلی ضد عفونی نماییم.

22- چگونه می‌توان خود را در مقابل این بیماری محافظت نمود و عوارض بیماری را به حداقل رساند؟

1- پوشاندن صورت، بینی و دهان در زمان سرفه و عطسه با دستمال كاغذی یك بار مصرف و پس از آن قرار دادن آن در سطل در بسته مخصوص.
2- شستشوی دست و صورت با آب و صابون بعد از هر عطسه و سرفه تا ویروس‌ها زدوده شوند. دستها را می‌توان با پنبه و الكل ضدعفونی نمود.
3- در خارج از منزل، محیط كار و معابر عمومی از تماس دستهایتان با صورت یا چشم، بینی و دهانتان خودداری نمایید.
4- استفاده از ماسک در محیط خارج از منزل بخصوص در مراکز شلوغ و پر رفت و آمد
5- حدامكان از تماس بسیار نزدیك (دست دادن یا روبوسی) با افراد دیگر خودداری نمایید.
6ـ آب دهان و ترشحات بینی را در زمین نریزید. آن را در دستمال كاغذی یك بار مصرف تخلیه و سپس آن را به سطل مخصوص منتقل نمایید.
7ـ سعی كنید از حضور در مكان‌های پر ازدحام بخصوص در محیط‌های بسته كه امكان عطسه و سرفه در آن زیاد می‌باشد، خودداری نمایید.
8- دقت كافی به مسافرانی كه از خارج كشور بویژه كشورهای آمریكایی، اروپایی و آسیای جنوب شرقی وارد کشور می‌شوند، داشته باشید و در مسافرت به این کشورها به همه نکات مراقبتی دقت نمایید.
9 - اگر احساس سرماخوردگی دارید، در صورت شك به آنفلوانزای خوكی حداقل 7 روز در خانه بمانید. و یك روز بعد از بهبودی كامل می‌توانید وارد فعالیت روزانه و اجتماعی شوید. این راهی است كه دیگران را آلوده نمی‌كنید.
10- بیمار باید در اتاقی استراحت نماید كه محل عبور و مرور و رفت و آمد دیگران نباشد. اصطلاحاً ایزوله باشد. تماس با افراد بهتر است از طریق تلفن باشد و حدالامكان یك نفر نیازهای شخص بیمار را تامین نماید. درب و پنجره اتاق بیمار حدامكان باز باشد و از سیستم تهویه برخوردار باشد.
-11 حمام جداگانه برای بیمار به همراه وسایل شخصی ضروری است. در غیر این‌صورت قبل از استفاده از حمام برای دیگران باید حتماً كلرزدایی و گندزدایی شود
-12 نوشیدن مایعات فراوان و مسكن‌های استامینوفن، بروفن، ناپروكسن با نظر پزشك فراموش نشود. محدودیت مصرف دارو برای اشخاص با نارسایی و مشكلات كبدی و كلیوی باید مدنظر باشد و مصرف آنتی بیوتیك فقط با نظر پزشك در صورت احتمال بروز عفونت‌های باكتریال ضروری است.


23- اگر یكی از اعضای خانواده بیمار شد چه كنیم؟
در صورت ابتلای یكی از اعضای خانواده‌تان می‌توانید به محل كار و تحصیل خود بروید، اما شرایط خود را كنترل نمایید و مسئول محیط كار را از موضوع مطلع نمایید، زیرا به محض بروز علایم در شما می‌بایست در منزل استراحت نمایید. 4 گروه افراد پرخطر ذكر شده در صورت اجبار به زندگی در كنار بیمار نیازمند درمان جهت پیشگیری از بیماری است و اگر شما در این 4 گروه نیستید، نیاز به درمانی جز مراقبت‌های ذكر شده ندارید. (4 گروه شامل كودكان زیر 5 سال، سالمندان، افراد با بیماری زمینه‌ای و خانم‌های باردار) در خصوص ظروف و وسایلی كه بوسیله شخص بیمار مورد استفاده قرار می‌گیرند، تاكید شده شستن آن با آب گرم و مواد ضد عفونی كننده موجب نابودی ویروس می‌شود و استفاده از آن برای دیگر افراد خانواده منعی ندارد. مانند (بشقاب، سینی، قاشق) البته این مجزا از وسایل شخصی چون شانه، مسواك، لباس و... است.

24- نکته مهم در روابط عاطفی با بیماران چیست؟

نكته مهم احترام و توجه ویژه به بیمار در این شرایط بسیار مهم است. هرگز تصور نكنید كه این بیماری بسیار خطرناك و صعب العلاج یا لاعلاج است. این ویروس همانند همه ویروس‌های سرماخوردگی است، اما با تفاوت‌های اندك و ناشناخته كه ما را مجاب به رعایت نكات جدید می‌نماید تا چیز مهمی را از دست ندهیم. بنابراین حتما باید به سالمندان و كودكان كه به محدودیت در معاشرت و احترام حساسند و حتی ممكن است كمی ناراحت و دلگیر شوند شرایط بیماری‌شان را توضیح دهیم كه بدانند بقای سلامتی و شادابی ایشان و اطرافیان نیازمند یك هفته فراغت و دوری از تمایلات و علایق گذشته است، تا محدودیت رفتاری دیگران با ایشان موجب تاثر و تالم بیشتر آنان نگردد. با پزشك معالج یا خانوادگی و یا مركز درمانی همواره در تماس باشید و همه روزه آنان را از شرایط بیمار خود مطلع نمایید تا در شرایط بحرانی بیمار را به بیمارستان منتقل نمایید.

25- از چه زمانی شخص می‌تواند بیماری را به اطرافیان انتقال دهد؟

این موضوع در بیماری‌های ویروسی مختلف متفاوت است. مثلاً در بیماری سارس پس از شروع علایم بیماری، ویروس بیماری قابل انتقال است. اما در آنفلوانزا یک روز بعد از شروع بیماری قابل انتقال است و در برخی بیماری‌های ویروسی دیگر، یک روز قبل از شروع علایم بیماری قابل انتقال است، به همین دلیل تاکید شده انتقال و سرایت بیماری ویروسی را باید بر اساس میزان ابتلا منطقه‌ای و محلی ارزیابی نمود. به عنوان مثال اگر فردی در خانواده مبتلا به بیماری آنفلوانزا شده، باید 2 موضوع را در نظر داشته باشیم؛ اوّل نزدیکترین افراد به او از یک تا 2 روز قبل شروع بیماری چه کسانی بودند؟ و دوّم اینکه از این نزدیکترین افراد به او چه کسانی در گروه خطر هستند (کودکان زیر 5 سال، افراد بالای 64 سال، خانم‌های حامله و افراد با بیماری‌های زمینه‌ای و مزمن) و با این محاسبه می‌توانیم حلقه اوّل مبتلایان احتمالی را شناسایی و با هشدار به آنان، هم آنها را تحت نظر داشته باشیم و هم رفت و آمدهای آنان را با دیگران برای جلوگیری از انتقال بیماری به زنجیره دوّم محدود و کنترل نمائیم.

26- جدی‌ترین نکته‌ای که همه مردم باید به آن توجه کنند، چیست؟

دو نکته مهم که از آن نباید غافل باشیم 1- آغاز فصل سرما که خاستگاه بیماری ویروسی است 2- مصادف شدن آن با شروع مدارس که مطمئنا با اوج آنفلوانزای خوکی در این دوره روبه‌رو خواهیم بود. تماس نزدیک دانش‌آموزان خردسال با یکدیگر غیر قابل اجتناب است؛ بنابراین آیا برنامه مدون و منسجمی برای آموزش آنان توسط متولیان آموزش و پرورش و اولیای دانش‌آموزان داریم؟
C.D.C و WHO هشدار می‌دهند بیشترین قربانیان از گروه سنی کودکان و نوجوانان هستند. هشدار اوج و طغیان بیماری را در این فصول با انتقال سریع بیماری در بین دانش‌آموزان جدی بگیریم.

27- به غیر از مراکز جمعی و گروهی مانند سربازخانه‌های، مدارس و... که می‌توانند بهترین و بیشترین راه انتقال باشند چه مکان‌های دیگر باید مورد توجه جدی باشد؟

جالب است بدانیم برخلاف محتوی سؤال اماکن کم رفت و آمد نیز باید مورد توجه باشند. مانند هتل‌ها براساس قانونی در یکی از کشور‌های آسیای شرقی مقرر گردید. همه توریست‌های خارجی وارد شده به هتل ضمن معاینه اوّلیه زمان، محل و مواجهات خود را از دو روز قبل و همین‌طور مقصد خود را بعد از ترک هتل تا مدت یک هفته، در بدو ورود به مسئول هتل اعلام نمایند. این از آن جهت است که اگر اخبار و اطلاعاتی از بروز بیماری در محل قبلی به هتل گزارش گردید، باید این توریست یا مهمان به عنوان فرد مشکوک حامل ویروس که از آن محل آمده، مورد ارزیابی قرار گیرد تا خلاف آن ثابت شود. و نکته جالبتر اینکه اطلاع از مقصد او بعد از ترک هتل به این دلیل است که اگر فردی در هتل بعد از ترک او به آنفلوانزا مبتلا شد، بلافاصله او را که در واقع هتل را ترک نموده مطلع می‌نمایند تا اگر در زمان حضور در هتل به نحوی با این فرد تماس داشته، شرایط خود را در وضعیت مشکوک به این ویروس ارزیابی و به پزشک معالج مراجعه نماید.

شاید ما با نگاهی عجیب به این موضوع بنگریم، ولی به واقع نظم و انضباط و جابجایی دقیق اطلاعات اینگونه می‌تواند ما را در پیچ و خم بیماری‌ها مصون و محفوظ نماید. نمی‌توان به انتظار نشست تا بیمار شویم آنگاه فکر چاره کنیم.

28- آخرین روش پیشگیری درمانی برای افراد پرخطر (4 گروه ذکر شده) چیست؟

4 گروه پرخطر حتی در صورت احتمال ابتلا به بیماری باید به عنوان پیشگیری و درمان بعد از تماس احتمالی با افراد آلوده به مدت 10 روز از داروی آنتی ویروس یا ضد آنفلوانزا استفاده نمایند.

29- دانستیم که ویروس از دو طریق مستقیم (سرفه، عطسه...) و غیر مستقیم (اسباب و ملزومات محیطی که به مدت 2 تا 8 ساعت ویروس می‌تواند در آن محیط زنده بماند به انسان انتقال می‌یابد) بنابراین چه پیشنهادی برای به حداقل رساندن انتقال ویروس در محیط‌های اجتماعی و اداری دارید؟

به عنوان مثال در دستورالعملی در مرکز مبارزه با بیماری
C.D.C آمده، بهتر است اتاق جلسات که افراد مختلف از نقاط مختلف برای بحث و بررسی یا سمینار و کنگره وارد آن می‌شوند، پس از پایان جلسه، تا روز بعد یا حداقل 8 ساعت از این سالن یا اتاق برای جلسه دیگری استفاده نشود؛ زیرا اگر ویروسی به دلیل حضور افراد مختلف از مناطق مختلف به این محیط راه یافته و در محیط و اسباب و ملزومات آن باقی مانده باشد، پس از 8 ساعت از بین می‌رود.

ولی با این حال در صورت نیاز پیشنهاد شده محیط‌های پر رفت و آمد که بناچار باید پی‌درپی از آن استفاده نمود، به روش زیر آن را گندزدایی و تمیز و ضدعفونی نمود.


نظرات() best essay writing service
چهارشنبه 23 مرداد 1398 12:42 ق.ظ
Hello there! This is my first visit to your blog! We are a group of volunteers and starting a new initiative in a community in the same niche.

Your blog provided us valuable information to work on. You have done a outstanding job!
generic pharmacy india
شنبه 22 تیر 1398 11:15 ق.ظ
erectile dysfunction treatment comparison http://viagralim.us erectile dysfunction treatment comparison !
Thank you for the good writeup. It actually used to be a amusement account it. Look complicated to far introduced agreeable from you! However, how can we communicate?
20 mg cialis cut in half
یکشنبه 2 تیر 1398 10:54 ب.ظ

You actually said it terrifically.
cialis super kamagra only best offers 100mg cialis cialis online nederland cialis generico in farmacia cialis cost cialis sale online generic cialis 20mg tablets wow cialis tadalafil 100mg purchasing cialis on the internet generic cialis 20mg tablets
Cialis prices
یکشنبه 2 تیر 1398 07:32 ق.ظ

You have made your stand very well.!
cialis kaufen wo cialis canada cialis generico online how much does a cialis cost ou acheter du cialis pas cher cialis per paypa cialis online deutschland cialis prices in england tesco price cialis cialis pills price each
Cialis 20 mg
شنبه 1 تیر 1398 03:54 ب.ظ

You have made your point very clearly!.
wow look it cialis mexico cialis prezzo in linea basso generic cialis 20mg uk free cialis acheter cialis kamagra cialis daily dose generic cialis sale online cialis generic availability calis interactions for cialis
http://botbora.strikingly.com/
جمعه 31 خرداد 1398 11:14 ب.ظ

Thank you! Numerous stuff.

overnight cialis tadalafil cialis super kamagra cialis for sale south africa generic cialis at walmart look here cialis order on line cialis cuantos mg hay cialis prezzo al pubblico cuanto cuesta cialis yaho buy original cialis cipla cialis online
Buy cialis
پنجشنبه 30 خرداد 1398 02:12 ب.ظ

Wonderful content. Thanks a lot!
cialis canadian drugs rezeptfrei cialis apotheke weblink price cialis canadian drugs generic cialis cialis rezeptfrei sterreich cialis daily purchase once a day cialis wow cialis 20 tadalafil 20 mg only here cialis pills
cialis usa pharmacy
چهارشنبه 29 خرداد 1398 08:23 ب.ظ

You said it adequately.!
canadian cialis cialis mit grapefruitsaft comprar cialis navarr cialis price thailand side effects of cialis buy name brand cialis on line cialis generika in deutschland kaufen generic cialis soft gels wow look it cialis mexico cialis wir preise
Buy cialis
چهارشنبه 29 خرداد 1398 04:09 ق.ظ

Thank you. Very good information!
cialis generico postepay cialis generic cialis 5mg prix de cialis cialis savings card 5 mg cialis pharmacie en ligne cialis pas cher paris cialis 5 mg cialis online cialis 5 mg buy
http://weiwolta.strikingly.com/
سه شنبه 28 خرداد 1398 05:22 ق.ظ

Cheers. Excellent information.
cialis cuantos mg hay cialis generico in farmacia tadalafil generic we recommend cheapest cialis click here cialis daily uk cialis uk next day india cialis 100mg cost trusted tabled cialis softabs cialis 100mg suppliers cialis lilly tadalafi
Online cialis
دوشنبه 27 خرداد 1398 02:26 ب.ظ

Nicely put, Cheers.
cialis ahumada cialis farmacias guadalajara bulk cialis walgreens price for cialis acquisto online cialis cuanto cuesta cialis yaho cialis 20 mg cost cialis canadian drugs canadian cialis cialis rezeptfrei
Cialis pills
دوشنبه 27 خرداد 1398 12:08 ق.ظ

Awesome content, Appreciate it.
import cialis tadalafil 5mg cialis generico in farmacia prix de cialis cialis 20mg prix en pharmacie precios cialis peru prezzo cialis a buon mercato cialis price in bangalore cialis qualitat price cialis best
http://bierana.strikingly.com/
یکشنبه 26 خرداد 1398 09:58 ق.ظ

Incredible many of helpful information!
prezzo cialis a buon mercato cialis herbs acheter cialis meilleur pri cialis canada on line buy cialis online legal buying cialis in colombia opinioni cialis generico i recommend cialis generico cialis patent expiration cialis great britain
buy cialis cheap
شنبه 25 خرداد 1398 08:16 ب.ظ

Great write ups. Regards!
cialis preise schweiz cialis without a doctor's prescription cialis uk next day cialis tadalafil cialis for sale south africa tadalafil tablets preis cialis 20mg schweiz only now cialis 20 mg cialis y deporte price cialis per pill
http://wietrenhoy.strikingly.com/
شنبه 25 خرداد 1398 06:10 ق.ظ

Thanks, A lot of content!

cialis generique cialis pills price each american pharmacy cialis india cialis 100mg cost cialis sale online cialis efficacit cialis 5 mg schweiz price cialis per pill cialis 20 mg cost cialis therapie
Buy cialis
جمعه 24 خرداد 1398 04:04 ب.ظ

Incredible plenty of helpful info.
cialis uk costo in farmacia cialis cialis for sale cialis side effects dangers cialis prices in england cialis cost how much does a cialis cost ou acheter du cialis pas cher cialis prices trusted tabled cialis softabs
http://precmanfsa.strikingly.com/
جمعه 24 خرداد 1398 01:33 ق.ظ

Nicely put, Cheers.
recommended site cialis kanada cialis y deporte when will generic cialis be available cost of cialis cvs how do cialis pills work low cost cialis 20mg cialis patentablauf in deutschland cialis mit grapefruitsaft online cialis cialis side effects
http://velylen.strikingly.com/
پنجشنبه 23 خرداد 1398 11:55 ق.ظ

Thanks. A lot of content.

cialis 5 mg schweiz cost of cialis cvs ou acheter du cialis pas cher cialis 20mg prix en pharmacie buy brand cialis cheap cialis en mexico precio cialis daily we choice cialis uk cialis 5mg billiger cialis pas cher paris
http://grocfungu.strikingly.com/
چهارشنبه 22 خرداد 1398 09:52 ب.ظ

Very good advice. Thank you!
cialis tadalafil online 5 mg cialis pharmacie en ligne cialis 100mg suppliers cialis canada on line cialis daily new zealand interactions for cialis cialis generic tadalafil buy buy cialis uk no prescription cialis y deporte ou trouver cialis sur le net
cialisvie.com
دوشنبه 20 خرداد 1398 10:31 ب.ظ

Good data. Kudos!
low cost cialis 20mg generic cialis levitra buy cialis online cheapest get cheap cialis india cialis 100mg cost cialis side effects buying cialis overnight cialis para que sirve generic cialis tadalafil best generic drugs cialis
cialisvie.com
یکشنبه 19 خرداد 1398 04:47 ب.ظ

You made the point.
look here cialis cheap canada cialis herbs link for you cialis price cialis farmacias guadalajara deutschland cialis online only now cialis for sale in us recommended site cialis kanada precios cialis peru cialis 5 mg funziona brand cialis nl
cialisvie.com
شنبه 18 خرداد 1398 11:07 ق.ظ

You've made your point!
costo in farmacia cialis buying cialis on internet where cheapest cialis prices on cialis 10 mg cialis 10mg prix pharmaci cialis for sale buying cialis on internet cialis 20mg cialis taglich tadalafil tablets
www.kontaktor.su
دوشنبه 16 اردیبهشت 1398 05:02 ب.ظ
Компания "Промтеплострой"
предоставляет на рынок в пределах России и СНГ большой выбор пром.
оборудования, в том числе широкий выбор редукторов различного назначения.
Для изготовления и сборки используются только качественные и надёжные материалы.
Специалисты помогут правильно подобрать и купить с доставкой подходящий редуктор по
выгодной цене.
Редуктор 2ч (www.kontaktor.su) Редуктор 2ч
viagra generic
یکشنبه 25 فروردین 1398 03:16 ق.ظ
When I initially commented I seem to have clicked on the -Notify me when new comments are added-
checkbox and now each time a comment is added I receive four emails with the exact same comment.
Is there a means you are able to remove me from that service?
Thanks!
viagra generic viagra generic
http://canadianpharmacyonl.com/
شنبه 24 فروردین 1398 05:27 ق.ظ

Many thanks! A lot of forum posts!

canadian pharmaceuticals for usa sales canadian pharmacy online 24 online canadian discount pharmacies canadian pharmacy king candida viagra best canadian mail order pharmacies online pharmacy northwest pharmacies canadian drugs pharmacy canada reviews
essay writing
جمعه 10 اسفند 1397 03:28 ب.ظ
Hurrah, that's what I was looking for, what a data!

existing here at this weblog, thanks admin of this web page.
buy cials online
جمعه 16 آذر 1397 10:47 ق.ظ

Fantastic write ups. Thanks a lot.
can i take cialis and ecstasy the best choice cialis woman cialis generico online cialis generico postepay cialis for daily use cheap cialis cialis soft tabs for sale cialis generika cialis australian price chinese cialis 50 mg
buy generic cialis online
پنجشنبه 15 آذر 1397 03:35 ب.ظ

Amazing material. Regards.
buy cialis click here to buy cialis cialis en mexico precio cialis generisches kanada discount cialis female cialis no prescription we use it 50 mg cialis dose generic cialis at the pharmacy buy cheap cialis in uk we like it cialis price
buy cialis pills online
چهارشنبه 14 آذر 1397 07:45 ب.ظ

Beneficial forum posts. Cheers!
cialis dose 30mg we choice cialis pfizer india safe site to buy cialis online buy cialis tarif cialis france cialis 20mg preis cf we use it cialis online store cialis lowest price we choice cialis uk cialis pills in singapore
cialis
چهارشنبه 14 آذر 1397 05:52 ق.ظ

Many thanks! I value it!
enter site 20 mg cialis cost prix de cialis click now cialis from canada cheap cialis we like it cialis price enter site 20 mg cialis cost buy cialis cheap 10 mg cialis et insomni how to buy cialis online usa india cialis 100mg cost
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
نمایش نظرات 1 تا 30