تبلیغات
تحقیق در مورد هر چیز لوازم التحریر طاها - تحقیقدرباره والیبال
پنجشنبه 24 دی 1388

تحقیقدرباره والیبال

• نوشته شده توسط: محمد ابراهیمی

 

 

 

                                                         والیبال                                                    

والیبال یک ورزش گروهی است که در آن بازیکنان هر تیم در دوسوی یک تور قرار گرفته و سعی می‌کنند تا توپ را با گذراندن از تور در زمین تیم مقابل فرود آوردند.  

والیبال در سال ۱۸۹۵ در کشور آمریکا متولد شد و شهرت جهانی آن پس از المپیک ۱۹۶۴ توکیو که برای اولین بار در برنامه بازی‌های المپیک قرار گرفت، فراگیر شده است.  

والیبال تقریبا در تمام دنیا بازی می‌شود اما در شرق آسیا، برزیل، ایتالیا محبوب‌تر است .  این  رشته تقریبا برای تمام گروه‌های سنی مناسب است. انجام بازی والیبال فضای زیادی احتیاج ندارد و وسایل آن که شامل توپ و تور می‌باشد گران نیستند 

والیبال ورزش مورد علاقه سربازها در جنگ جهانی دوم بود. ورزش والیبال که در ابتدا مینتونت (Mintonette) نامیده می‌شد در سال ۱۸۹۵ - یعنی چهار سال پس از تولد بسکتبال -  توسط فردی بنام ویلیام جی.  مورگان  ابداع  شد .  مورگان متولد  سال ۱۸۷۰ در شهر  نیویورک  بود  که پس از تحصیل در  کالج جوانان  مسیحی  مسئولیت تهیه برنامه‌های ورزشی برای سلامتی و تندرستی مردان به او واگذار شده بود.  

او این بازی را با ترکیب بازی‌های بسکتبال ، تنیس و هندبال ایجاد کرد و هدفش طراحی ورزشی بود که برای افرادی که تمایل به تحرک کمتری دارند، مناسب باشد.  

قوانین بازی در ابتدا بسیار ساده بود چرا که بیشتر از آن که شبیه  ورزش  باشد، یک تفریح محسوب می‌شد اما به تدریج پس از آن که این ورزش در کشورهای دیگر – به خصوص فیلیپین - نیز علاقه‌مندانی یافت، لزوم تدوین قوانین رسمی برای آن احساس شد.

تور اولیه‌ای که برای این بازی در نظر گرفته شده بود با ایده از تنیس ، ۲ متر  انتخاب  شد  و  با  توپ  بسکتبال  شبیه  به بازی هندبال انجام می‌شد. این ورزش تا سال ۱۹۰۰ توپ مخصوصی برای خود نداشت و با هر توپی - از جمله توپ بسکتبال  – آن را بازی می‌کردند. هدف هر تیم آن بود که توپ را در زمین حریف فرود بیاورد و در این راه توپ  در دست یاران خودی  می‌چرخید . در سال ۱۹۱۲ امتیازهای هر گیم ۲۱ تعیین شد و ارتفاع تور نیز بیشتر شد.

فیلیپینی‌ها اولین قانون مدون برای این بازی را در سال ۱۹۱۶ تهیه کردند و به دنبال  آن  در  سال ۱۹۲۸ اتحادیه والیبال ایالات متحده آمریکا تشکیل شد و به وضع قوانین این ورزش اقدام کرد.  

تحت تأثیر محبوبیت فراوان بسکتبال در بین عامه، مورگان تصمیم  گرفت برای  دانشجویان  خود  ورزشی  را  به وجود آورد که بازی از روی تور انجام گیرد و لذت بخش باشد. مورگان با استفاده از تویی  توپ  بسکتبال  که  به  دلیل  سبکی وزن، به دست‌ها آسیب نمی‌رساند، بازی را شروع کرد. با وجود این که به طور آهسته و کند از Y.M.C.A آغاز شد ولی طولی نکشید که در کلیه شهرهای ماساچوست و نیوانگلند عمومیت یافت. در اسپرینگ فیلد، دکتر ت .  آهالستیگ  با مشاهده بازی، مینتونت را به والیبال تغییر نام داد، زیرا قصد  اساسی  از بازی  کردن ،  فرستادن  و  برگشت  دادن  (رد و بدل کردن)  توپ از روی تور است که کلمه والیبال، در معنا، این نیت را مشخص می‌سازد. با اینکه والیبال در آغاز ورزشی سالنی بود و در محل‌های سرپوشیده انجام می‌شد و اساسا برای فعالیت های  سرگرم کننده پیشه ‌وران و تجار اختصاص  یافته  بود  ولی  کم‌کم  به زمین‌های روباز کشیده شد و به عنوان یکی از فعالیت‌های جالب توجه تابستانی درآمد و به شدّت پیگیری می‌شد. 

در آغاز برای بازی والیبال قوانین خاصی تدوین نشده بود، هر فرد و در هر کشوری به میل خود و به طریق مختلف با توپ بازی می کرد. رفته‌رفته والیبال در مناطق و نواحی مختلف جهان گسترش می‌یافت.

کم‌کم قوانینی برای این بازی وضع شد و روش‌ها و حرکات تکنیکی جایگزین حرکات قبلی گردید. در سال ۱۹۰۰ پذیرفته شد که امتیازات هر ست بازی ۲۱ پوئن (امتیاز) باشد. در سال ۱۹۱۲ سیستم چرخش به تصویب رسید. در سال ۱۹۱۷ پذیرفته شد که هر ست بازی ۱۵ امتیاز باشد. در سال ۱۹۱۸ تعداد بازیکنان  هر  طرف  زمین  ۶  نفر پیشنهاد شد، که  مورد قبول  عامه قرار گرفت. در سال ۱۹۲۱ موافقت شد که هر تیم با حداکثر سه ضربه توپ  را  به  طرف  دیگر بفرستد. در سال ۱۹۲۳ اندازه زمین بازی ۹×۱۸ متر تعیین شد.

به مرور در سال‌های بعد، قوانین فراوانی برای این بازی وضع شد و  در بسیاری  از  قوانین  قبلی  نیز  تغییراتی  حاصل گشت. هم‌اکنون نیز هر چهار سال یک بار در کنگره جهانی  والیبال تغییراتی  در  قوانین  بازی  به  تصویب  می‌رسد .  از  جدیدترین و مهمترین قوانین مانند تغییر روش امتیازگیری به  رالی،  سقف امتیاز  ۲۵  برای ست‌های اول، دوم، سوم و چهارم و امتیاز ۱۵ برای ست پنجم و افزودن بازیکن آزاد،

                                                                                                                                                       

اولین کشور خارجی که  والیبال را  پذیرفت ، کشور کانادا و به سال ۱۹۰۰  بود . اساسا نهضت Y.M.C.A (سازمان جوانان مسیحی) در معرفی این ورزش به دیگر  کشورهای جهان و گسترش آن، سهم فراوانی دارد.

بازی والیبال در پایان  سال  ۱۹۰۰ به  هندوستان  و در سال‌های  ۱۹۰۵ به کوبا ،  ۱۹۰۹ به پورتوریکو، ۱۹۱۰ به فیلیپین، ۱۹۱۲ به اورگوئه، ۱۹۱۳ به چین و ۱۹۱۷ به ژاپن و به تدریج از سال ۱۹۱۴ به بعد توسط سربازان آمریکایی و مستشاران و اشخاص دیگر به کشورهای اروپایی از قبیل فرانسه، چکسلواکی، لهستان، شوروی،  بلغارستان  معرفی  شد و گسترش یافت. 

پذیرش این ورزش در اروپا در ابتدا کند بود. فرانسه، چکسلواکی و لهستان سه کشوری بودند که قبل از دیگران اقدام به تشکیل فدراسیون ملی والیبال در کشور خود نمودند. شوروی که در سال ۱۹۲۳ اقدام به تأسیس انجمن ملی والیبال نمود، برای پیشرفت و دگرگونی آن فعالیت زیادی به عمل آورد. شوروی از کشورهایی است که در  پیشرفت  تکنیک و تاکتیک والیبال و تنظیم قوانین در جهان سهم به سزایی دارد و همواره از قدرت‌های بزتر این ورزش بوده است. 

کشورهای فرانسه، چکسلواکی و لهستان پس از  تشکیل فدراسیون  ملی مصمم شدند  که  با  کمک  کشورهای دیگر فدراسیون جهانی والیبال را تأسیس نمایند و در سال ۱۹۳۶  به هنگام بازی‌های المپیک در برلین آلمان در این زمینه فعالیت زیادی نمودند ولی با آغاز جنگ جهانی دوم و طغیان آن در اروپا  اقدامات  آنان متوقف شد. به طور کلی تغییرات و پیشرفت والیبال را می‌توان به سه دوره تقسیم نمود، دوره اول از سال آغاز تا سال ۱۹۱۸،  دوره  دوم  از  سال ۱۹۱۹ تا سال ۱۹۴۶ و دوره سوم از سال ۱۹۴۷ به بعد که تغییرات و پیشرفت اساسی والیبال  در دوره سوم صورت  پذیرفته  است . پس از جنگ جهانی دوم، فعالیت‌های فراوان برای حرکت جدید به والیبال مجدداً آغاز شد واولین مسابقه بین‌المللی در قاره اروپا بین تیم‌های ملی فرانسه و چکسلواکی در پاریس برگزار گردید . و  در آوریل   ۱۹۴۷ کنگره‌ای با شرکت نمایندگان چهارده کشور از سراسر جهان در پاریس برگزار و موافقت شد که فدراسیون بین‌المللی والیبال  (F.I.V.B)  در  پاریس  تشکیل  شود  و  پل  لیبود فرانسوی به عنوان اولین رئیس انتخاب شود. 

امروزه این فدراسیون حدود ۲۱۷ کشور عضو دارد (سال۲۰۰۷) و بیش از۲۰۰ میلیون نفر از مردم جهان والیبال بازی می‌کنند  اولین رئیس فدراسیون جهانی والیبال پل لیبود تا سال ۱۹۸۴ (یعنی ۳۷ سال) ریاست را برعهده داشت. 

پس از تأسیس فدراسیون جهانی والیبال، کمیته‌های مختلفی در  داخل  آن  به وجود آمد و برنامه مسابقات رسمی جهانی تنظیم و آغاز شد. در سال ۱۹۴۹ اولین دوره  مسابقات  جهانی  والیبال برای مردان در پراگ و  در  سال ۱۹۵۲   دومین دوره مسابقات جهانی مردان و اولین دوره مسابقات جهانی زنان در  مسکو برگزار شد. برنامه این مسابقات  بطور  منظم هر چهار سال یک بار تاکنون در کشورهای مختلف انجام شده است. 

در سال ۱۹۶۴ مسابقات والیبال مردان و زنان به برنامه بازی‌های المپیک ۱۹۶۴ توکیو اضافه شد. علاوه بر مسابقات قهرمانی جهان و المپیک، مسابقات والیبال مردان و زنان در سراسر جهان با عنوان‌های جام جهانی ،  لیگ جهانی ، قهرمانی  اروپا، پان آمریکن، قهرمانی آسیا، بازی‌های  آسیایی،  والیبال ساحلی ، یونیور سیاد،  قهرمانی آفریقا،  ارتش‌های جهان،  گراندپری  زنان، راه‌آهن‌های جهان، قهرمانی ناشنوایان، قهرمانی معلولین، پارالمپیک  معلولین، قهرمانی کشورهای عربی، چهار تیم برتر، جایزه بزرگ، ستاره‌ها و تورنمنت‌های جهانی و دوستانه و غیره در گروه های   سنی نوجوانان، جوانان و بزرگسالان بطور منظم انجام می‌شود. در تاریخچه والیبال جهان باید کشور ژاپن را به عنوان دگرگون کننده تکنیک‌ها، تاکتیک‌ها و آمادگی جسمانی در والیبال معرفی نمود (دگرگون کننده در سرویس، ساعد، انواع [[تاس]خ‌ها، [[توپ‌گیری]خ و انواع آبشارهای سرعتی با پاس های کوتاه الف و ب و ترکیبی و به ویژه بدنسازی). 

- طول زمین والیبال ۱۸ و عرض آن ۹ است. 

۲- یک تیم والیبال متشكل از ۶ تا ۱۲ بازیکن می باشد كه از این تعداد یک نفر بازیکن لیبرو – آزاد است.  

۳- وظایف کاپیتان: شركت در قرعه كشی – انتخاب زمین یا سرویس اول

۴- کاپیتان با نوار ۸ سانتی روی سینه زیر شماره شناخته می شود.  

۵- كفش مسابقات نباید یکرنگ باشد.  

۶-فقط کاپیتان حق صحبت با داور را دارد.

۷-حضور هر تیم با كمتر از ۶ بازیکن در مسابقه به باخت آن تیم ختم می شود.

۸-در سیستم بازی تنبیهات شامل جرائم مختلفی است.  

۹- مربی به دو طریق بازیکن را تعویض می كند:

   ۱) استفاده از وسایل الكترونیک

   ۲) اعلام تعویض با صدای بلند توسط مربی

۱۰- دادن علامت تعویض قبل از تعویض توسط مربی ضروری است و تعداد تعویض با انگشتان دست نشان داده می شود.  

۱۱- برای تعویض مجدد بایستی ۱ امتیاز (یک رالی) رد و بدل شود.  

۱۲- داشتن راكت شماره دار برای تعویض ضروری است.

۱۳- هنگام دفاع برخورد توپ به دست بازیکن مدافع، یک ضربه حساب نمی شود.  

۱۴- وقفه های قانونی، استراحت و تعویض است.  

۱۵- عدم اطلاع مربی از قوانین، جرایمی را در پی دارد.  

۱۶- اولین جریمه تاخیر، اخطار تاخیر است.  

۱۷- وقفه ها می تواند به دلایل: قطع برق- پارگی تور- شكستگی آنتن باشد.  

۱۸- در جا به جایی سالن به هر دلیل، بازی گیم آخر، از ابتدا شروع می شود.  

۱۹- در مورد قطع بازی در یک سالن تا ٤ ساعت، ادامه بازی از امتیاز آخر است.

2۰- رفتار ناپسند بازیکن در ابتدا اخطار شفاهی دارد.  

2۱- رفتار ناپسند بعدی بازیکن، باعث كارت زرد می شود و توپ را برای سرویس به تیم مقابل می دهند.  

2۲- یک تیم در داشتن یا نداشتن لیبرو مختار است.  

2۳- شماره بازیکنان از ۱ الی ۱۸ مجاز است.  

2۴- لیبرو بدون اجازه داور وقتی كه بازی در جریان نباشد در منطقه چهار می تواند تعویض شود.  

2۵- در صورت مصدومیت لیبرو با اجازه داور فقط برای آن بازی، فرد دیگری لیبرو می شود.  

2۶- در پایان هر ست، تیم ها، زمین ها را عوض می كنند.  

۲۷- وقفه بین هر ست ۳ دقیقه می باشد.  

۲۸- در مسابقات مهم می توان وقفه بین ست ها را تا ۱٠ دقیقه افزایش داد.  

۲۹- استتار به دو صورت فردی و گروهی می باشد.  

۳۰- خطاهای سرویس:  

۱) مدت زمان سرویس از سوت داور ۸ ثانیه می باشد.  

۲) جا نگرفتن در منطقه سرویس.  

۳) پای سرویس زننده روی خط قرار می گیرد.

٤) با دو دست یا سر و پا بزند.

٥) رعایت نكردن چرخش.  

۶) رها نكردن توپ هنگام زدن سرویس   

سرویس  

سرویس عملی است که به منظور وارد کردن توپ در بازی به کار می‌رود.

در هنگام سرویس زدن باید به نکات زیر توجه کرد : ۱- هنگام ضربه زدن به توپ (سرویس)حتما باید توپ را به اندازه کافی و به دور از هر دودست پرتاب کرد و با یک دست به توپ ضربه  زده شود. ۲- هنگام سرویس زدن نباید  پاها  را  روی  خط و یا درون زمین خودی قرار داد و باید از خط فاصله داشته باشد.  ۳- توپ  حتما  باید از تور عبور کرده و درون زمین حریف پرتاب شود (قبلا اگر هنگام سرویس زدن توپ به  تور  برخورد  می‌کرد  خطا  محسوب  می شد ولی  در حال  حاضر  خطایی  محسوب نمی شود 

حرکت توپ در هوا (والی)

پاس بالای سر، یکی از مشخص ترین عملیات والیبال است.

هرگز نباید به توپ مشت زد، بلکه باید آن را با دو دست پاس داد.پاس دادن از عقب نیز نشان‌دهنده همین عمل است.

پاس دادن، ست زدن و فرستادن توپ‌های بلند از بالای تور صورت می‌گیرد.

حرکت توپ در هوا در پرتاب آرام توپ از بالای تور اجرا می‌شود.

اگر قبل از تماس با توپ دست‌ها دور شوند، توپ به وسط پیشانی برخورد خواهد کرد.

همیشه باید به توپ نگاه کرد. ابتدا پاها را حرکت داده، آن‌ها را خم کرده و بدن را در زیر توپ قرار داد. به منظور حفظ  تعادل  و توازن یکی از پاها را به آرامی در جلوی پای دیگر قرار داده، زانوها را خم کرده و سپس باید تمام بدن را راست کرد. به عنوان یک قانون کلی شست‌ها را در حالت اشاره به طرف عقب و بینی نگهدارید. بازوها را راحت قرار  داده  و  تا  آن جایی که امکان دارد حرکات را بسیار ساده انجام داد. شست و دو انگشت اول به این عمل قدرت بخشیده و بقیه انگشتان به  آن  جهت  می دهند.

بهترین و معمول ترین مرحله والیبال (حرکت توپ در هوا) می‌باشد. برخی معتقدند که برای  شروع  تمرینات می‌توان از بادکنک استفاده کرد. تمرین پرتاب توپ پس از پرش برای گرفتن آن بسیار موثر است و مفید. البته همیشه  پس از رسیدن توپ به نقطه اوج این عمل را انجام ندهید .

هر مسابقه دارای یک داور می‌باشد که در بالای تور ایستاده و ناظر بر اجرای مسابقه است.

سرداور روبروی داور نشسته و در امر قضاوت به او کمک می‌کند.

دو نفر در کنار خطوط قرار می‌گیرند.

مانند سایر رشته های ورزشی مسئول ثبت امتیازات نیز حضور دارد.

تیم ها  

هر تیم شامل ۶ بازیکن می‌شود.

سه بازیکن در خط جلو و سه بازیکن در خط عقب قرار می‌گیرند.

زمانی که توپ سرو می‌شود، سه بازیکن خط جلو باید در جلوی بازیکنان خط عقب قرار گیرند.

بازیکن از قطاع دایره سمت راست خط عقب با یک دست سرو می‌زند.

زمانی که توپ در زمین وارد می‌شود، بازیکنان می توانند برای پرتاب توپ به هر نقطه‌ای حرکت کنند، حتی اجازه دارند که برای جلوگیری از تماس توپ با زمین، به خارج از زمین بروند.

دو تیم ۶ نفری با یکدیگر روبرو می‌شوند. داور در بالای تور قرار گرفته و ناظر بر اجرای مسابقه بوده و سوتی در دست دارد. سرداور نیز مقابل او قرار می‌گیرد. در اینجا تیمی که  سرویس را  دریافت می‌کند،  منتظر  توپ می‌شود.  بازیکنان  در  وضعیت آماده‌باش بوده و دست‌ها، انگشتان، بازوها و پاها در حالات مطلوب قرار  می‌گیرند. بازیکنان در مرکز زمین می‌ایستند و در این محل بیشتر حمله‌ها شکل می‌گیرد، به طوری که یکی از آن‌ها در نزدیک  تور  ایستاده و بقیه بازیکنان فرم w را تشکیل می‌دهند  

توپ والیبال  

توپ به شکل کروی و از جنس چرم است و شامل توپی لاستیکی یا ماده‌ای از این قبیل می‌شود. قسمت رویی آن یک رنگ است و قسمت تویی نیز باید روشن تر باشد.

محیط : ۶۵ الی ۶۷ سانتیمتر

وزن: ۲۵۰ الی ۲۸۰ گرم                 

 تور والیبال  

طول تور ۵/۹ و عرض آن ۱ متر است. و از سوراخ‌های مربع شکلی به ضلع ۱۰ سانتیمتر تشکیل شده است. پارچه‌ای از جنس کتانی به ضخامت ۵ سانتیمتر به لبه بالایی تور دوخته شده است.

ارتفاع تور از مرکز زمین ۴۳/۲ متر است. تعیین ارتفاع تور برای خردسالان  و  نوجوانان  به عهده مجمع ملی گذاشته می‌شود. هر دو انتهای تور از زمین به یک فاصله هستند و نباید حتی ۲ سانتیمتر بالاتر از اندازه مقرر باشند.

 پارچه ای از جنس کتانی که عرض آن ۵ سانتیمتر بوده و سفید رنگ می‌باشد، در کناره‌های تور و   عمود بر لبه‌های آن کشیده می‌شود.  

طول زمین ۱۸ و عرض آن ۹ متر می‌باشد و فارغ از هر گونه برجستگی یا فرورفتگی است.

زمین توسط خطوطی به عرض ۵ سانتیمتر علامت گذاری می‌شود. این اندازه‌گیری از گوشه زمین است.

خطی به عرض ۵ سانتیمتر میان خطوط کناری در زیر طور کشیده شده است و زمین را به دو قسمت مساوی تقسیم می‌کند و به اسم خط مرکزی شناخته می‌شود.

خطوطی به طول ۹ و عرض ۵ متر در ۳ متری خط مرکزی بطور موازی کشیده شده است و به عنوان خط پایان شناخته می‌شود. منطقه حمله به خط مرکزی محدود است.

در هر قسمت زمین، منطقه سرویس توسط دو خطوط به طول ۱۵ و عرض ۵ سانتیمتر مشخص شده و در بیست سانتیمتری خط پایان و عمود بر آن قرار گرفته است. یکی از این خطوط در امتداد خط کناری و دیگری در ۳ متری  سمت  چپ خط کناری راست قرار گرفته است.


نظرات() jocuri cu mario
پنجشنبه 10 اسفند 1396 09:11 ب.ظ
این بسیار جالب است، شما یک وبلاگ نویس فوق العاده حرفه ای هستید.
من به فید RSS شما پیوستم و ماندنم
برای تلاش بیشتر از پست عالی شما. علاوه بر این، وب سایت شما را در شبکه های اجتماعی من به اشتراک گذاشته ام
CBD
دوشنبه 7 اسفند 1396 07:58 ب.ظ
سلام دوستان، مقاله خوب و جذاب دلپذیر در اینجا توضیح دادم، من واقعا از آن لذت می برم
توسط این
quest rpg heroes wanted cheats
جمعه 4 اسفند 1396 08:46 ب.ظ
من فکر می کنم مدیر این صفحه وب واقعا برای حمایت از وب خود سخت تلاش می کند
سایت، به این دلیل که در اینجا هر ماده بر اساس اطلاعات با کیفیت است.
http://reneaprice.blog.fc2.com/blog-category-0.html
جمعه 13 مرداد 1396 02:44 ب.ظ
I'm very happy to find this web site. I want to to thank you
for ones time due to this wonderful read!! I definitely loved every bit of
it and I have you bookmarked to check out new things on your blog.
http://dampevidence9124.over-blog.com/2015/08/hammer-toe-surgery-procedure.html
شنبه 7 مرداد 1396 08:56 ق.ظ
After I initially left a comment I appear to have clicked the
-Notify me when new comments are added- checkbox and now every time a comment is added I receive 4 emails with the same comment.
Perhaps there is a means you are able to remove me from that service?
Cheers!
manicure
سه شنبه 22 فروردین 1396 07:57 ق.ظ
Terrific article! That is the type of info that should be shared across
the net. Disgrace on Google for not positioning this post
higher! Come on over and discuss with my web site .
Thanks =)
manicure
دوشنبه 21 فروردین 1396 11:58 ق.ظ
Hi, I believe your blog may be having browser compatibility problems.
Whenever I take a look at your web site in Safari, it looks fine but when opening
in Internet Explorer, it has some overlapping issues. I simply wanted to provide you with a quick heads up!
Aside from that, great site!
manicure
دوشنبه 14 فروردین 1396 10:32 ب.ظ
obviously like your website but you have to check the spelling on several of your posts.
A number of them are rife with spelling issues and I in finding
it very bothersome to tell the truth nevertheless I'll surely come back
again.
فاطمه
چهارشنبه 2 شهریور 1390 11:00 ق.ظ
عالییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییی
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر